Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rzucić palenie? Rzucanie palenia to proces, ale dasz radę przez niego przejść! Rzuć palenie skutecznie!

ak
Jak rzucić palenie? Jeśli palisz od dłuższego czasu, może ci się wydawać to trudne, ale nie jest niemożliwe! Sprawdź, jak skutecznie rzucić palenie!
Jak rzucić palenie? Jeśli palisz od dłuższego czasu, może ci się wydawać to trudne, ale nie jest niemożliwe! Sprawdź, jak skutecznie rzucić palenie! Myriams-Fotos/pixabay.com
Jak rzucić palenie? – to chyba najczęściej zadawane w sieci pytanie w styczniu, kiedy wiele osób w ramach noworocznych postanowień chce podjąć się nikotynowego odwyku. Czy istnieje jedna, prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie? Niestety, nie ma dróg na skróty i nie będzie łatwo, ale korzyści z rzucenia palenia bez dwóch zdań przemawiają za tym, że warto próbować to zrobić. Jeśli nie wiesz, jak rzucić palenie, podpowiadamy!

Jak rzucić palenie? Znamy tak wiele historii nieudanych prób porzucenia dymka, że często trudno jest uwierzyć w to, że może nam się to udać. Statystyki również nie brzmią zachęcająco: choć większość palaczy chce rzucić palenie, udaje się to stosunkowo niewielu. W obliczu takich danych łatwo poddać się przed startem, ale… Warto pamiętać, że wiele jest także historii sukcesu i nasza również może do nich dołączyć. Trzeba jednak wiedzieć, jak skutecznie rzucić palenie i przygotować się na to, że nie będzie to najłatwiejszy proces.

Jak rzucić palenie? Motywacja to podstawa

Czy chcemy rzucić palenie, czy schudnąć – nic nie zrobimy bez motywacji. To dzięki niej jesteśmy gotowi podjąć wysiłek i nie ugiąć się przy pierwszych trudnościach. Żeby skutecznie rzucić palenie, przede wszystkim musimy sami tego chcieć. Motywacja musi wychodzić z nas samych, a to, że ktoś bliski chciałby, byśmy przestali palić nie wystarczy – palacz musi chcieć sam rzucić palenie, by odwyk miał szanse powodzenia.
Wspomóc motywację do rzucenia palenia można oczywiście dodatkowo na wiele sposobów, ale podstawowe i najważniejsze jest to żeby po prostu chcieć rzucić palenie. Ta chęć przyda się zwłaszcza w przypadku upadków, które niewątpliwie się zdarzą.

Jak rzucić palenie w nowym roku? Jeżeli pożegnanie z dymkiem to także twoje postanowienie noworoczne na 2021 rok, sprawdź, jak zrobić to skutecznie. Z tymi poradami tym razem ci się uda!

Jak rzucić palenie raz, a skutecznie? W nowym roku pożegnaj ...

Skuteczne rzucanie palenia: zwiększ swoją motywację i znajdź sprzymierzeńców

Masz przekonanie, że chcesz rzucić palenie? Świetnie! Na pewno znajdziesz wiele powodów, dlaczego warto to zrobić! Wypisz je wszystkie na kartce – czytanie ich pomoże ci przetrwać trudne chwile. Lepsze zdrowie, koniec ze śmierdzącymi ubraniami i włosami, więcej pieniędzy? Każdy plus się liczy, a na pewno nie zaprzeczysz temu, że jest naprawdę mnóstwo korzyści z rzucenia palenia. Po prostu je znajdź, skupiając się przede wszystkim na tych, które są dla ciebie najbardziej istotne.
Na zalety rzucenia palenia możesz spojrzeć też z drugiej strony – przyglądając się negatywnym konsekwencjom, jakie niesie za sobą palenie papierosów. Dodatkowo pomyśl też o biernych palaczach – wdychają oni o 4 razy więcej nikotyny i o 25 razy więcej dwutlenku węgla niż osoba, która pali w ich towarzystwie!
W kupie siła! Inne osoby są nieocenioną pomocą w rzucaniu palenia. Możesz znaleźć towarzysza broni – kogoś, kto również chce rzucić palenie. Razem będziecie się nawzajem wspierać w rzucaniu nałogu. Niezależnie od tego, czy rzucasz palenie sam czy w towarzystwie, poinformuj o swojej decyzji jak największą liczbę osób. Nie tylko może okazać się, że dzięki temu inni nie będą proponowali ci papierosa, ale przede wszystkim będziesz czuł się dodatkowo zmotywowany, by wytrwać w niepaleniu – w końcu jeśli się złamiesz, wszyscy dowiedzą się o twojej porażce!

Jak rzucić palenie? Zbadaj swoje przyzwyczajenia

Żeby zwalczyć wroga, najpierw trzeba go jak najlepiej poznać. Jeśli więc chcesz rzucić palenie, najpierw przyjrzyj się temu, jak palisz. Najlepiej kiedy postarasz się przez pewien czas (np. tydzień) prowadzić dzienniczek, w którym odnotujesz każdego wypalonego papierosa. Zawrzyj przy tym takie informacje jak:

  • godzina, o której paliłeś
  • okoliczności (np. do porannej kawy, na przystanku autobusowym)
  • towarzyszące temu odczucia (np. zestresowałeś się, więc zapaliłeś żeby się uspokoić)

Po co to wszystko? Palenie papierosów jest często pewnego rodzaju rutyną – właściwie każdy palacz ma swoje przyzwyczajenia związane z paleniem. Trzeba będzie je zmienić, ale by to zrobić, najpierw trzeba je poznać. Kiedy sumiennie przez pewien czas będziesz przyglądać się sposobowi, w jaki palisz, z pewnością uda ci się określić twoje przyzwyczajenia związane z paleniem.

Co się stanie, gdy RZUCISZ PALENIE? Zmiany w organizmie - od 1 minuty do 20 lat bez papierosów

Jak skutecznie rzucić palenie? Zaplanuj nowe nawyki

Kiedy poznasz już swoje nawyki związane z paleniem, przychodzi pora na wymyślenie tego, czym je zastąpić, kiedy będziesz rzucać palenie. Nie łudź się, że przestaniesz palić tak po prostu. Ochota na dymka będzie przychodziła, przede wszystkim w tych sytuacjach, w których zwykle sięgałeś po papierosa.

  1. Żeby zająć czymś ręce, przyda się piłeczka antystresowa albo długopis. Brak papierosa w ustach może zastąpić wykałaczka lub słomka do napojów, a także guma do żucia.
  2. Z tym nie będzie najtrudniej, ale gorzej będzie z eliminacją innych przyzwyczajeń. Przynajmniej na samym początku najlepiej będzie unikać sytuacji, miejsc i ludzi, w których i z którymi paliło się najczęściej.
  3. Jeśli w domu masz miejsce, w którym najczęściej palisz, spróbuj zmienić jego aranżację, a jeśli to niemożliwe – ustaw tam pojemnik z pokrojonymi w słupki warzywami
  4. Schowaj na dno szafy wszystkie popielniczki i inne akcesoria, które będą przypominały o paleniu
  5. Pomyśl o tym, co możesz robić, by odwrócić uwagę od chęci zapalenia papierosa: może pomoże czytanie książki lub gotowanie?
  6. Unikaj miejsc, w których się pali – odpuść sobie wizyty w pubach z salą dla palących itp.
  7. Ogranicz alkohol i kawę, jeśli ich piciu towarzyszyło palenie

Jak rzucić palenie? Do boju!

Bez uprzedniego przygotowania nie licz na to, że któregoś dnia po prostu przejdziesz od palenia jak smok, do całkowitego niepalenia. Taka sztuka udaje się nielicznym, lepiej więc nastawić się na pracę i proces. Kiedy już przyjrzałeś się swoim nawykom związanym z paleniem i wymyśliłeś, jakimi innymi możesz je zastąpić, ustal dzień „0” - ten, w którym po raz pierwszy nie sięgniesz ani razu po papierosa. Przed nim zaś staraj się ograniczać ilość wypalanych papierosów. Pal mniej, odraczaj moment zapalenia, nie dopalaj papierosów do końca, utrudnij sobie dostęp do nich (umieszczając je na przykład w szafce lub zamykanej na zamek kieszeni torebki), noś ich przy sobie mniej niż zwykle. Znajomych poinformuj o dacie, od której przestajesz palić. Niech rzucenie palenia tego dnia będzie twoją nieodwołalną i odpowiednio uzasadnioną decyzją!

Sprawdź 25 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka i przypisane do nich punkty. Czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania?

Te rzeczy stresują najbardziej. Czy grozi ci choroba wywołana stresem?

Jak przetrwać uboczne skutki rzucenia palenia?

Pierwsze dni rzucania palenia będą dość nieprzyjemne. Będziesz musiał zmierzyć się ze swoją psychiką oraz ciałem. Nie dość, że czeka cię walka z chęcią sięgnięcia papierosa, to musisz spodziewać się, że dotkną cię także objawy syndromu abstynenckiego, takie jak:

  • drażliwość
  • kaszel
  • zaparcia
  • bóle głowy
  • kłopoty z koncentracją
  • niepokój
  • bezsenność

To reakcja organizmu na odstawienie substancji uzależniającej, czyli nikotyny. Jeśli na początek rzucania palenia możesz wziąć kilka dni urlopu, wykorzystaj tę możliwość. Objawy odstawienia nikotyny nie należą do przyjemnych, ale miną – już po kilku dniach poczujesz się lepiej. W tych dniach najważniejsze będzie dla ciebie wsparcie psychologiczne, ale w ostateczności możesz sięgnąć po substytuty nikotyny, które znajdziesz w aptece.

Rzucanie palenia: jak wytrwać w postanowieniu?

Jak skutecznie rzucić palenie? Będąc gotowym na trudniejsze chwile, a nawet upadki. Kiedy już po dniu „0” złamiesz się i zapalisz, nie poddawaj się całkowicie. Najgorszym, co możesz zrobić, jest stwierdzenie, że i tak nie uda ci się rzucić palenia, więc po co dalej się męczyć. Ochota na papierosa będzie się pojawiała, ale jeśli nie będziesz jej ulegał – będzie coraz rzadsza. Mimo starań, zapaliłeś? Zamiast rujnować to, co do tej pory udało ci się osiągnąć, otrzep kolana po tym upadku i wzmocnij swoją motywację do rzucenia palenia. Sięgnij po kartkę z listą powodów, dla których chcesz rzucić palenie. Porozmawiaj z osobą, która wspiera cię w rzucaniu palenia. Możesz też skontaktować się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (tel. 801 108 108). Nie poddawaj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie