Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brodach i Pawłowie brakuje lekarzy

Kazimierz CUCH
Gmina Brody ma trzy ośrodki zdrowia. Na zdjęciu ośrodek w Lubieni.
Gmina Brody ma trzy ośrodki zdrowia. Na zdjęciu ośrodek w Lubieni. Kazimierz Cuch
Poważne kłopoty z obsadzeniem lekarskich etatów ma służba zdrowia w Brodach i Pawłowie. Wszędzie brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, tak zwanych lekarzy pierwszego kontaktu.

Gmina Brody ma trzy ośrodki zdrowia i trzech lekarzy na etacie. Kilku lekarzy pracuje tylko na godziny. W gminie Pawłów jest sześć ośrodków zdrowia i brakuje sześciu lekarzy na etacie. Ratunkiem są emeryci pracujący na godziny.

-Problemem wiejskiej służby zdrowia jest niedobór lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Niewielu lekarzy specjalizuje się, jako lekarze pierwszego kontaktu. Niewielu z tych, którzy się specjalizują, chce pracować na wsi. W naszym województwie brakuje około 200 takich lekarzy. Brody są w niezłej sytuacji, bo na trzy ośrodki, mają trzech lekarzy na pełnym etacie- ocenia dr Andrzej Pawłowski, szef służby zdrowia w gminie Brody.

-Gdyby nie emerytowani lekarze pracujący na godziny to nie miałby kto leczyć- ocenia dr Andrzej Sokołowski, szef gminnej służby zdrowia w gminach Pawłów i Wąchock.

-Nie ma lekarzy, nikt nie chce tu pracować. Dziennie 100 osób jest przyjmowane w ośrodku Pawłowie. Nie możemy utrzymać tych sześciu ośrodków zdrowia w gminie. Zabrano nam opiekę całodobową w naszych placówkach, 100 tys. zł miesięcznie straciliśmy na tym. W województwie brakuje kilkuset lekarzy, a specjalizuje się w podstawowej opiece medycznej tylko sześciu lekarzy- dodał dyrektor.

Informacje przekazano na sesji i radni w imieniu swoich wyborców mieli wiele życzeń, zastrzeżeń, uwag. Przy publicznej, bezpłatnej opiece medycznej wielu ludzi musi się leczyć prywatnie- argumentowali radni.

BADANIA SPECJALISTYCZNE

W Brodach dużo dyskusji było o badaniach specjalistycznych, których zadają od wiejskich pacjentów lekarze specjaliści w Starachowicach. Zdaniem dr. Andrzeja Pawłowskiego, szefa gminnej służby zdrowia, żądanie badań specjalistycznych przez szpital jest niezgodne z prawem. Jego zdaniem badania diagnostyczne przed operacją wykonuje szpital. W czasie przebywania pacjenta w szpitala, ośrodek zdrowia na wsi nie może wystawiać mu recepty na leki. System Narodowego Funduszu Zdrowia to wychwyci i lekarz podstawowej opieki medycznej będzie miał kłopoty, także finansowe.

Radni Brodów dobrze ocenili funkcjonowanie sprywatyzowanej służby zdrowia. Spółka nosi nazwę Panaceum i jest swoistym panaceum na kłopoty zdrowotne mieszkańców gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie