Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakłażan przedłuża życie

/IB/
Bakłażan, piękne, fioletowe warzywo robi u nas coraz większą karierę. I bardzo dobrze, bo… przedłuża życie.

Bakłażan przybył do nas z Indii i Pakistanu. Najpierw przyjął się we Włoskich ogrodach, gdzie traktowano go jako roślinę ozdobną z powodu pięknej, lśniącej granatowej skórki. Potem trafił na królewskie stoły. Dziś delektują się nim Grecy i Turcy, którzy jedzą bakłażany w sałatkach, warzywno - mięsnych gulaszach.
Powoli i my zaczynamy przekonywać się do tego pięknego warzywa z rodziny psiankowatych. Jest różnie nazywany: oberżyna, gruszka miłosna, bakłażan, jajko krzewiaste, psianka podłużna. Wydaje jadalne fioletowoczarne owoce, które dorastają do 25 cm długości i do 1 kg wagi.

Dla diabetyków i kochanków

Zawiera dużo żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu i błonnika, sporo witaminy C, PP, witaminy z grupy B, a nawet nieco kwasu foliowego. Mieszkańcy Bliskiego Wschodu wierzą, że ze względu na cenne wartości odżywcze, jedzenie bakłażanów gwarantuje długie życie. Na pewno można polecić to warzywo diabetykom, osobom odchudzającym się, chorym na nadciśnienie i choroby wieńcowe, ponieważ jest niskokaloryczne - 100 g bakłażana to tylko 17 kalorii. Ponieważ prawie nie zawiera w swoim składzie sodu, zapobiega miażdżycy drobnych naczyń krwionośnych. Grecy i Włosi uważają bakłażan za afrodyzjak. Być może jest w tym trochę racji, ponieważ warzywo zawiera znaczne ilości potasu, wapnia i magnezu, które poprawiają pracę układu płciowego.

Coraz częściej mówi się także o przeciwnowotworowych właściwościach oberżyny, ponieważ pomaga w łagodzeniu skutków zbyt tłustej, obfitującej w mięso diety.

Komu nie w smak

Nie poleca się natomiast tego warzywa osobom z chorobami trzustki i wątroby, ponieważ dla nich jest ono zbyt ciężkostrawne.

Bakłażany jemy przede wszystkim smażone, duszone na oleju lub zapiekane z mięsem, serem i warzywami.
Palce lizać

Najważniejsze to pozbyć się charakterystycznej goryczki bakłażana. Wystarczy przed przyrządzeniem rozkroić warzywo, posypać obficie solą, wstawić na pół godziny do lodówki, a potem usunąć słony sok. Z bakłażanem doskonale komponuje się czosnek. Bakłażany jada się najczęściej duszone na oleju, jako dodatek do tłustych potraw mięsnych, szczególnie baraniny.

Sałatka z bakłażanów - Potrzebujemy jednego bakłażana, dwa pomidory, ząbek czosnku, szczyptę tymianku, bazylii i 15 dag sera feta. Bakłażana kroimy w plastry, oprószamy tymiankiem, bazylią i przysmażamy na oliwie. Wykładamy na talerz i przekładamy na przemian pokrojonymi w plastry pomidorami wymieszanymi z posiekanym drobno ząbkiem czosnku. Całość posypujemy rozkruszonym serem feta.

Bakłażany faszerowane - Potrzebny będzie jeden bakłażan, dwa pomidory, pół szklanki ryżu, ząbek czosnku, filiżanka rosołu, ser żółty, tymianek. Czosnek przysmażamy na patelni z pokrojonymi pomidorami, dodajemy ryż i dusimy dolewając stopniowo rosół, mieszamy z tymiankiem. Z przekrojonego na pół bakłażana wydrążany miąższ z pestkami, napełniamy farszem i posypujemy tartym żółtym serem. Całość zapiekamy 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bakłażan przedłuża życie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie