Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batalia o drzewko solarne w Stalowej Woli na ostatniej prostej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Widok solarnego drzewka w jednej ze światowych stolic, podobne drzewko może być zainstalowane w Stalowej Woli.
Widok solarnego drzewka w jednej ze światowych stolic, podobne drzewko może być zainstalowane w Stalowej Woli. archiwum
Zaledwie kilkadziesiąt godzin dzieli Stalową Wole od wygrania grantu na realizację projektu drzewka solarnego dla Stalowej Woli. Aktualnie jesteśmy na czwartym, premiowanym miejscu, ale ostateczna batalia o pięć pierwszych miejsc rozegra się przez najbliższy weekend. Zadecydują głosy oddane w ostatniej chwili.

Takiej mobilizacji mieszkańców mogą pozazdrościć nam inne miasta Polski. Stalowa Wola od początku trwania konkursu stanęła na wysokości zadania, a trzeba zaznaczyć, że wystartował on 1 maja. Wzajemny doping zarówno na facebookowym fanpage’a MZK, jaki portalach internetowych przyniósł wspaniałe rezultaty. W promocję akcji włączyły się również lokalne szkoły oraz instytucje. Konkurs mocno promują lokalne media, bez zaangażowania których tak dobry wynik nie byłby możliwy. Miejmy nadzieję, że w najbliższą niedzielę kibicowanie zamieni się w gratulowanie, ale zanim tak się stanie potrzebne są głosy, a raczej konsekwencja w ich oddawaniu. Bo głosować można codziennie, do niedzieli, do godziny 14.00. Głosowanie odbywa się na stronie www.urbanforms.org/lechstarter. Wystarczy w zakładce „zgłoszone projekty” wyszukać „Stalowa Wola”, a potem oddać głos. Albo przez e-maila, albo przez Facebooka.

Drzewka solarne są ozdobą takich europejskich miejsc jak Wiedeń, Paryż i Madryt. A już wkrótce podobna konstrukcja może pojawić się w Stalowej Woli. To, co łączy drzewo solarne z Madrytu i Stalowej Woli to fakt, że będzie pobierało energię ze słońca. Różni je cena i funkcjonalność. Konstrukcja będzie nie tylko świeciła. Będzie można przy niej usiąść na wygodnej ławce, podładować dzięki niej swoje urządzenie mobilne: telefon, tablet czy laptop. Będzie także WiFi – a tego w Madrycie drzewko nie ma. – Solarne drzewo było jednym z hitów szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku, robiło furorę również na targach w Berlinie, gdzie było oblegane przez tłumy gości. Już wtedy marzyło mi się, żeby takie solarne drzewo mogło służyć mieszkańcom Stalowej Woli – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta, który również aktywnie włączył się promocję projektu.

Szansa na realizację marzenia pojawiła się, gdy wystartował program Lechstarter. Projekt solarnego drzewka był jednym z pięciu, jakie Stalowa Wola zgłosiła do konkursu i to właśnie ta propozycja przeszła do dalszego etapu rywalizacji.

- To rzadka okazja, żeby prywatny sponsor sfinansował nasz pomysł. Ale trzeba spełnić jeden, bardzo ważny warunek. Być w czołówce specjalnego internetowego głosowania. Tylko pierwsze 5 projektów z największą liczbą głosów zostanie zrealizowanych. Stalowa Wola rywalizuje o grant w wysokości 100.000 złotych z niemal pięćdziesiątką innych projektów z całej Polski. O grant mocno walczą zarówno małe miejscowości, jaki duże miasta. A my walczymy nie tylko o pieniądze na realizację projektu, ale również o kampanię promocyjną Stalowej Woli. Oficjalna prezentacja projektu będzie mocno reklamowana przez sponsora, a więc warto aktywnie zaangażować się w głosowanie – tłumaczy Anna Pasztaleniec, prezes MZK w Stalowej Woli.

– Samo drzewko będzie wyglądało bardzo spektakularnie, zwłaszcza po zmroku, kiedy umieszczone w koronie drzewa duże „liście solarne” oświetlą całą przestrzeń pod drzewem. Pełnić będzie rolę miejsca, które przyciąga mieszkańców swoim ciekawym kształtem i nowoczesną technologią – tłumaczą pomysłodawcy projektu ze stowarzyszenia Zielonea Stalówka, którzy zgłosili pomysł do Lechstartera.

Madryt, lata temu wydał na swoje drzewo, w przeliczeniu na polska walutę… 650 tysięcy złotych. Tyle kosztowała wtedy solarna technologia i znany projektant, który konstrukcję stworzył. Stalowowolanie takie ekologiczne cudeńko mogą mieć za darmo. – Za projektem naszego drzewa stoi inżynier z Inkubatora Technologicznego, panele fotowoltaiczne, które wykorzystamy przy stworzeniu liści drzewa, wykona sprawdzony, polski producent, co sprawia że cena stalowowolskiego drzewka będzie co najmniej 10 razy niższa – wyjaśnią pomysłodawcy z Zielonej Stalówki. Jest też szansa, że za 100 złotych z projektu Lechstarter mogłyby pojawić się w Stalowej Woli nawet 2 takie drzewa. Mogłyby, o ile zdołamy w internetowym głosowaniu wyprzedzić innych. Ważna jest więc mobilizacja, szczególnie w samej końcówce głosowania.

– Dziękujemy za każdy oddany głos, za wspaniały zryw i mobilizację, prosimy o więcej. Wspólnie wygrajmy dla Stalowej Woli ciekawą inwestycję – zachęca Piotr Rut, prezes Stowarzyszenia Zielona Stalówka. Przypominamy: codziennie, do 5 czerwca do godziny 14.00 głosujemy na stronie www.urbanforms.org/lechstarter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie