Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kontrole straży gminnych na prywatnych posesjach?

Małgorzata MOTOR
Administracja gminna ma dostać prawo do kontrolowania prywatnych posesji w zakresie gospodarki śmieciami. Rządowy projekt ocenia Jan Trzebiński, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

* Czy gminy powinny kontrolować sposób, w jaki mieszkańcy gospodarują odpadami?
Jan Trzebiński: - Przypisanie gminom zadań w tym zakresie jest rozwiązaniem racjonalnym, zarówno ze względów formalnych, jak i organizacyjnych. Realizuje ono zasadę rozwiązywania problemów lokalnych na poziomie lokalnej społeczności. To władze gminy mają najlepsze możliwości dotarcia do właścicieli nieruchomości celem sprawdzenia przestrzegania przepisów prawa miejscowego.

* Jakie możliwości mają w tej chwili urzędnicy gminni w tym zakresie?
- Gminy mogą upoważnić do przeprowadzenia kontroli pracowników podległych im urzędów lub funkcjonariuszy straży gminnych. Kontrolujący ma prawo wstępu na teren prywatnej nieruchomości w godzinach od 6 do 22. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta bądź osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenie przeciw przepisom o ochronie środowiska. Kontrolowana osoba obowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli.

* A jak duży problem jest na Podkarpaciu z paleniem opon czy plastików na posesjach?
- Problemem w województwie podkarpackim jest wykorzystywanie odpadów jako opału w paleniskach domowych. Spalane są przede wszystkim opakowania z tworzyw sztucznych, meblowe płyty wiórowe i odzież. Działanie takie powoduje lokalne zanieczyszczenie powietrza związkami zagrażającymi zdrowiu ludzi.

* Rządowy projekt nakłada na urzędników dodatkowe obowiązki. Czy w związku tym będzie konieczne zatrudnienie nowych pracowników, którzy zajmą się kontrolą?
- Pożądane jest powołanie w każdej gminie straży gminnej lub miejskiej, realizującej zadania kontrolne, co odciążyłoby pracowników zatrudnionych w urzędach gmin, zobowiązanych między innymi do prowadzenia postępowań administracyjnych. W związku z wykonywaniem swoich zadań straż współpracuje z policją. Utworzenie straży gminnej jest tym bardziej zasadne, że projekt zmian ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje rozszerzenie uprawnień organów gminy o wydawanie decyzji administracyjnych, między innymi nakładając kary pieniężne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie