Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą rozmawiać o rewitalizacji poprzemysłowej architektury Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zabytkowy budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola, zbudowany w stylu art deco, został wystawiony na sprzedaż. Kiedyś zastanawiano się o umieszczeniu tu zbiorów muzealnych.
Zabytkowy budynek dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola, zbudowany w stylu art deco, został wystawiony na sprzedaż. Kiedyś zastanawiano się o umieszczeniu tu zbiorów muzealnych. Zdzisław Surowaniec
Naukowcy, architekci, dizajnerzy, konserwatorzy zabytków, historycy będą rozmawiać o przyszłości Stalowej Woli, jak ma wyglądać.

Poprzemysłowa architektura Stalowej Woli jest tematem II konferencji naukowej, która rozpoczyna się w piątek o godzinie 10 w auli Instytutu Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konferencja odbywa się ramach III edycji Dni Dizajnu (wzornictwa przemysłowego) i jest otwarta dla wszystkich. - Zapraszamy do dyskusji mieszkańców i pasjonatów Stalowej Woli - zachęcają organizatorzy.

Wykład wprowadzający na temat tożsamości Centralnego Okręgu Przemysłowego wygłosi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Profesor doktor architekt Elżbieta Przesmycka zgłębi tematykę modernistycznego dziedzictwa kulturowego, natomiast profesor Maria Żychowska omówi badania i zaprezentuje przykłady związane z poprzemysłowym dziedzictwem XX wieku. Prelekcję o ochronie modernistycznych zabytków wygłosi doktor Marcin Furtak, a wojewódzki konserwator zabytków w Przemyślu doktor Grażyna Stojak opowie o problemach związanych z konserwacją obiektów z tego czasu.
Ważnym wątkiem w tej części obrad będzie zaprezentowanie możliwości pozytywnych zmian związanych z wykorzystaniem obiektów poprzemysłowych, których w Stalowej Woli nie brakuje. Uczestnicy dowiedzą się o najlepszych polskich i europejskich przykładach adaptowania i eksploatowania obiektów tego typu, m.in. o przeobrażeniach w mieście Zlin i w Obszarze Górniczym Vitkowice w Ostrawie.

W drugiej części sesji wykładów przyjrzymy się architekturze międzynarodowej przez pryzmat współczesnych trendów oraz poznamy możliwości czerpania z tradycji w tworzeniu nowoczesnych projektów. Mgr inż. arch. Bogusław Barnaś zaprezentuje swoje unikatowe, wielokrotnie nagradzane projekty, tworzone w oparciu o polską tradycję budowlaną, rzemieślniczą i projektową, jak chociażby Dom Małopolski czy Polski kościółek zrębowy. Natomiast kuratorzy wystawy Moderna. przemysł + rzemiosło, Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny, opowiedzą o możliwościach współpracy projektantów z przemysłem i czerpaniu inspiracji z wzorców modernistycznych. Panel zakończy prezentacja projektów z warsztatów studenckich pn. Zmieniam miasto, które odbyły się w maju tego roku w Stalowej Woli.

Osobny panel tematyczny poświęcony będzie strukturom miejskim, które zostały włączone w obszar miast przemysłowych, lecz zachowały swoją odrębność przestrzenną, architektoniczną i emocjonalną, tak jak Rozwadów. To galicyjskie miasteczko z ponad trzystuletnią tradycją doczekało się wreszcie zainteresowania ze strony architektów i badaczy.

Uwaga obecnych zwrócona zostanie szczególnie na przeobrażenia urbanistyczne Rozwadowa, siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz dworzec kolejowy i możliwości jego rewitalizacji. Dyskusję zakończy prezentacja projektów, będących efektem warsztatów studenckich „Rozwadów - portret miejsca i mieszkańców”, jakie odbyły się w czerwcu 2015 roku, z okazji 325-lecia lokacji Rozwadowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie