MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Dzikowska powróci do Tarnobrzega? (video)

Grzegorz Lipiec
Profesor Zdzisław Pietrzyk (z lewej), dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega rozmawiali w czwartek o przyszłości zamku dzikowskiego i powrocie części Biblioteki Dzikowskiej do dawnej rezydencji rodu Tarnowskich.
Profesor Zdzisław Pietrzyk (z lewej), dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oraz Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega rozmawiali w czwartek o przyszłości zamku dzikowskiego i powrocie części Biblioteki Dzikowskiej do dawnej rezydencji rodu Tarnowskich. Grzegorz Lipiec
Zamek dzikowski jest cały czas remontowany, a dyrekcja tarnobrzeskiego muzeum już rozpoczęła starania, które mają zaowocować przynajmniej częściowym odtworzeniem biblioteki w murach dawnej rezydencji rodu Tarnowskich.

To początek owocnej współpracy pomiędzy krakowską Biblioteką Jagiellońską a Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. W ubiegłym tygodniu w Tarnobrzegu gościł profesor Zdzisław Pietrzyk. Dyrektor krakowskiej biblioteki uważa, że jest duża szansa, aby do Tarnobrzega trafiły niektóre książki z jego placówki.

CZAS POKAŻE

- Dzięki uprzejmości Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie jest szansa na to, aby Biblioteka Dzikowska została w pewnym stopniu zrekonstruowana - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Po zakończeniu prac w zamku, znajdzie się tutaj godne miejsce na taką bibliotekę.

Profesor Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie podkreśla, że trzeba jeszcze poczekać na konkrety w tej sprawie. - Owszem rozmawialiśmy na temat wsparcia muzeum przez naszą placówkę, ale teraz muszą być spełnione wszelkie kwestie formalne. Wtedy wybierzemy książki, które mogą trafić do Dzikowa. Głównych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej nie możemy ruszać.

STARE DRUKI SĄ TEŻ W STOLICY

Zbiory biblioteczne z Dzikowa są na przykład w Warszawie. Gromadzoną przez Tarnowskich przez lata w zamku dzikowskim w Tarnobrzegu kolekcję tworzyła wspaniała biblioteka, bogate archiwum, ale też dzieła sztuki pamiątki rodzinne i narodowe. To cenne dla narodowej kultury dzieło gromadzenia zbiorów przerwała wojna, która przyniosła olbrzymie zniszczenia i rozproszenie kolekcji. Część dzikowskich zbiorów po wojnie trafiła pod opiekę Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tam, zgodnie z podpisaną z rodziną Tarnowskich umową, złożono je w depozycie.

Władze warszawskiej Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku podkreślały, że jeśli Tarnowscy zechcą aby ich zbiory powróciły do Dzikowa to będą optować za pozostawienie księgozbiorów w stolicy.
Przed laty Tarnowscy sprzedali, także jedną z "pereł" swojej kolekcji, czyli rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, miastu... Wrocław.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie