Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup odprawił Mszę świętą w budowanym ośrodku dla głuchych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na pierwszym planie ksiądz infułat Czesław Wala, za nim biskup Krzysztof Nitkiewicz
Na pierwszym planie ksiądz infułat Czesław Wala, za nim biskup Krzysztof Nitkiewicz Zdzisław Surowaniec
Pierwszy w Polsce Ogólnopolski Ośrodek Katolicki dla Głuchoniemych powstaje przy wjeździe do Rudnika nad Sanem od strony Niska. Jest kolejnym dziełem księdza infułata Czesława Wali. W sobotę na ołtarzu polowym przy placu budowy Mszę świętą odprawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Ośrodek będzie kompleksem trzech budynków dla głuchoniemych. Jeden został pomyślany jako miejsce stałego pobytu dla osób niesłyszanych, chorych, samotnych i starszych. Drugi jest planowany dla rodzin głuchoniemych, przebywających okresowo na rekolekcjach, a trzeci budynek będzie mieć charakter informacyjny, kongresowy, ma powstać z przeznaczeniem na konferencje dla niesłyszących z całej Polski.

Ośrodek powstanie na półtorahektarowej działce rodziców księdza infułata Czesława Wali, będzie prowadzony przez Siostry Salezjanki Dwóch Świętych Serc z Włoch. Koszt budowy to szacunkowo milion złotych. Już można przekazywać środki finansowe na ten cel, rozprowadzane są także cegiełki.

Emerytowany 82-letni ksiądz Czesław Wala przez całe swoje kapłańskie życie budował. Rozpoczął w latach 70. ubiegłego wieku od kaplicy błogosławionego Maksymiliana Kolbego w słynnym dziś Kałkowie w województwie świętokrzyskim. Kilka lat później w tej samej miejscowości zaczął budować kościół Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, które zostało wzniesione jako wotum dziękczynne za ocalenie Narodu Polskiego od ateizmu. Wokół świątyni zbudował ciekawą drogę krzyżową, Dom Pielgrzyma, Muzeum Ziemi Świętokrzyskiej, Ośrodek Rehabilitacji i Terapii oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej, a nawet Wioskę Dzieci Niepełnosprawnych i Dom Ludzi Starszych imienia Sue Ryder. Równolegle, już w latach 90., w rodzinnym Rudniku nad Sanem pilotował budowę sierocińca „Nasz Dom Dzieciątka Jezus”.

W sobotę Siostry Salezjanki zamówiły Mszę Świętą ku czci ich patrona świętego Filipa Smaldone, patrona głuchych. Sprawowana była przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na placu budowy Ośrodka dla Niesłyszących w Rudniku. Udział w nim wziął także burmistrz Rudnika Waldemar Grochowski, przychylny inicjatywie budowy ośrodka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - Paczkomaty to przyszłość. Rynek listów kończy się

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie