MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorągiewkami oznaczą groby stalowowolskich pionierów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Grób pierwszego stalowowolskiego proboszcza księdza Józefa Skoczyńskiego na cmentarzu komunalnym.
Grób pierwszego stalowowolskiego proboszcza księdza Józefa Skoczyńskiego na cmentarzu komunalnym. Zdzisław Surowaniec
Ilu spośród pierwszych, przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli spoczywa na tutejszym cmentarzu? Dziś nekropolia komunalna przy ulicy Ofiar Katynia stanowi miejsce spoczynku ponad 15 tysięcy osób. Wśród nich jest kilkuset tych, którzy osiedli w Stalowej Woli jeszcze przed wojną i pozostali na zawsze.

W tym roku stalowowolskie Muzeum w różny sposób przypominało o pierwszych mieszkańcach Stalowej Woli. Eksponowano poświęconą im wystawę, opublikowano książkę. Odbyło się spotkanie rodzin: dzieci i wnuków tych, którzy kładli podwaliny pod nasze miasto. Sami pionierzy jednak niemal wszyscy odeszli już do wieczności. Ale o ich wkładzie w powstanie Stalowej Woli przypomni symboliczna papierowa chorągiewka, umieszczona na grobie.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić i uczcić ludzi, bez których nie byłoby Stalowej Woli – mówi dyrektor Lucyna Mizera. – Zależy nam także, aby młodzi mieszkańcy miasta mieli świadomość korzeni, historii miejsca, w którym żyją. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z najstarszą Szkołą Podstawową numer 1 imienia Wacława Górskiego. Uczniowie klas piątych i szóstych mieli spotkanie z edukatorem z Muzeum, podczas którego dowiedziały się wielu ciekawych szczegółów o życiu przedwojennych mieszkańców miasta.

Pod koniec tego tygodnia, udadzą się na cmentarz z chorągiewkami, przygotowanymi przez Muzeum. Umieszczą je na grobach pionierów. Muzeum przygotowało listę prawie 200 nazwisk zmarłych pionierów wraz z numerami kwater grobowych, często są to grobowce rodzinne. - Jesteśmy świadomi, że nasza lista może być niekompletna. Dlatego prosimy o pomoc w jej uzupełnieniu. Nasza lista jest dostępna na stronie internetowej Muzeum - przypominają muzealnicy.

Do projektu bardzo przychylnie odniosła się administracja stalowowolskiego cmentarza. Oprócz chorągiewek, które rozprowadzą uczniowie, będzie można pobrać je nieodpłatnie w sklepie przy cmentarzu i umieścić na tych mogiłach, które nie znalazły się w spisie, a również kryją prochy pierwszych mieszkańców.

Także na cmentarzu w Rozwadowie można znaleźć mogiły pionierów stalowowolskich, m.in. organizatora i pierwszego dyrektora gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, Witolda Habdank-Kossowskiego. Natomiast w Nisku pochowany został kierownik budowy osiedla Stalowa Wola, zmarły przedwcześnie Ludwik Tołwiński. Grobami na tych dwóch cmentarzach zajmą się zaprzyjaźnieni z Muzeum licealiści.

A co z osobami, które budowały miasto przed wojną, potem jednak losy rzuciły ich w różne miejsca Polski lub świata? Na stronie internetowej Muzeum znajduje się wzór chorągiewki do pobrania i samodzielnego wydrukowania. Każdy, kto zechce upamiętnić zmarłych przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli na jakimkolwiek cmentarzu, będzie mógł sam wydrukować papierową chorągiewkę, przytwierdzić do patyczka i umieścić na mogile.

To pierwsza taka akcja Muzeum w Dniu Wszystkich Świętych, ale inicjatorzy chcieliby, żeby stała się akcją coroczną. W kolejnych latach do współpracy zapraszane będą kolejne szkoły. Trzeba będzie też otoczyć opieką groby tych pionierów, którzy nie pozostawili po sobie potomstwa. Zapewne organizatorzy pierwszej akcji zdobędą doświadczenia, które pomogą jeszcze lepiej przeprowadzić ją w kolejnych latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie