Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób pracuje "na czarno"!

Grzegorz LIPIEC
sxc.hu
Pracodawcy nagminnie unikają zgłoszenia pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na Podkarpaciu przepisy łamią najczęściej małe firmy.

Z roku na rok wzrasta liczba firm łamiących przepisy ubezpieczeniowe. W 2011 roku, aż 27,4 procent zakładów nie zgłosiło terminowo swoich pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rok wcześniej było ich 25,1 procent.

Według Państwowej Inspekcji Pracy najczęściej składek za swoich pracowników nie płacą firmy zatrudniające do dziewięciu osób.

RAPORT

Z roku na rok wzrasta liczba firm łamiących przepisy ubezpieczeniowe. W ubiegłym roku 27,4 procent firm nie zgłosiło terminowo swoich pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, rok wcześniej było o dwa procent mniej takich przypadków. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzili, że zgłoszono do ubezpieczenia społecznego ponad 153 tysiące polskich pracowników oraz 7,5 tysiąca cudzoziemców.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy najczęściej składek za swoich pracowników nie płacą małe firmy zatrudniające do 9 osób - w tej grupie na czarno pracuje 7 procent pracowników.

Do liderów w łamaniu przepisów ubezpieczeniowych należą właściciele punktów gastronomicznych oraz osoby prowadzące prywatne kwatery oraz małe pensjonaty. Równie często łamane jest prawo w firmach transportowych oraz prowadzących magazyny.

DLACZEGO?

Ekonomista Tomasz Soliński z Rzeszowa uważa, że problem ma swój początek w rosnących kosztach pracy. - Zamiast obniżek podatku, przedsiębiorcom aplikuje się kolejne wzrosty. Niestety, wtedy szef małego przedsiębiorstwa zaczyna kombinować - tłumaczy doktor nauk ekonomicznych.

Pracownicy z podkarpackich oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy przez cały rok przeprowadzają kontrole firm, sprawdzając czy wszystko jest w porządku. Na przykład w 2011 roku takich kontroli było 1500.

- Rok rocznie około 5 procent skarg jakie do nas trafiają są spowodowane tym, że pracodawca albo nie odprowadza składek ubezpieczenia społecznego, albo nie chce potwierdzić zawartej umowy na piśmie - wyjaśnia Janusz Podsiedlik, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie.

NA PODKARPACIU

Według ostatniego raportu, jaki udostępnia Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie, na Podkarpaciu spośród ponad ośmiu tysięcy skontrolowanych osób, nie potwierdzono na piśmie umowy o pracę 83 osobom, a 109 osób, w tym 34 bezrobotnych z zawartymi umowami o pracę, nie zostało zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego. Z opóźnieniem zgłoszono 838 osób. Co ciekawe w przypadku 28 osób stwierdzono fałszowanie danych, mających wpływ na wymiar składek.

Inspektorzy wystosowali 37 mandatów karnych na łączną kwotę 43,5 tysiąca złotych. Oprócz kontroli pracowników z polskim obywatelstwem, inspektorzy sprawdzali legalność zatrudnienia cudzoziemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie