Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Tadeusz Zych: - Udało nam się zabić pamięć o swoich sąsiadach (zdjęcia)

Marcin Radzimowski
Sprzed budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, czyli dawnej synagogi, wyruszył we wtorek Marsz Pamięci, w 79. rocznicę deportacji tarnobrzeskich Żydów z miasta.

Jak co roku uczestnicy marszu przeszli od biblioteki do ohelu na cmentarzu żydowskim znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiej.
- W 1939 roku Żydzi stanowili 40 procent pięciotysięcznego miasteczka a kilkadziesiąt lat wcześniej, bo według spisu ludności z 1910 roku stanowili ponad 70 procent, a więc mówimy o społeczności, która w ponad 400-letniej historii miasta, jeśli chodzi o liczbę, była dominantą - mówi doktor Tadeusz Zych, historyk, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i zarazem prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

79 lat temu, w październiku 1939 roku zakończyła się historia tarnobrzeskich Żydów. Niemcy zgonili wszystkich na Rynek, obecnie Plac Bartosza Głowackiego.

- Potem poprowadzili ich ulicą Kolejową, obecnie Sienkiewicza w stronę Sanu, rzeki granicznej między okupacją niemiecką a sowiecką - mówi doktor Zych. - Niemcy popędzili ich w stronę okupacji sowieckiej po to, żeby - mówiąc brzydko i kolokwialnie - rozwiązać problem żydowski, „darując” tarnobrzeskich Żydów swoim sojusznikom, Rosjanom.

Historyk podkreśla, że w 400-letniej historii Tarnobrzega Żydzi odegrali ogromną rolę i trudno sobie wyobrazić bez nich funkcjonowanie ówczesnego miasta. Obecnie jedyny znak ich bytności to nowy cmentarz przy ulicy Marii Dąbrowskiej.
- To, co mnie jako historyka najbardziej zdumiewa a nawet przeraża to to, że udało nam się zabić pamięć o swoich sąsiadach, swoich współmieszkańcach - dodaje Tadeusz Zych. - Gdybyśmy dzisiaj spytali przeciętnego mieszkańca Tarnobrzega o historię tarnobrzeskich Żydów, to w zasadzie ta wiedza jest żadna.

Stąd, jak tłumaczy historyk, co roku w dzień upamiętniający wypędzenie Żydów wspólnie z innymi miłośnikami lokalnej historii zaprasza młodzież, pokolenie, z którym można próbować rozmawiać o przeszłości miasta.

- Po to, żeby przypomnieć i złożyć swego rodzaju hołd tym, którzy razem z Polakami pracowali i pomnażali dobro naszego miasta - dodaje doktor Zych. - Naprawdę nie można zrozumieć historii tego miasta, bez uwzględnienia historii tarnobrzeskich Żydów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie