Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowody osobiste idą do wymiany

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Grzegorz LIPIEC
Rok temu skończyła się akcja wymiany starych, książeczkowych dowodów osobistych na plastikowe, a już od 2011 roku zacznie się wprowadzanie elektronicznych dokumentów tożsamości z wbudowanym mikroprocesorem.

Urzędnicy w województwach, odpowiedzialni za wydawanie dowodów, wciąż nie wiedzą, jak będą wyglądać takie dokumenty i czy będzie się za nie płacić.

Plastikowe dowody tożsamości będą jeszcze wydawane w 2010 roku. Potem przyjedzie już czas na stopniową wymianę plastikowych dowodów osobistych na elektroniczne, które dzięki jednoczesnej informatyzacji urzędów miejskich oraz wojewódzkich znacznie ułatwią załatwienie wielu spraw administracyjnych.

ZNIKNIE MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Z nieoficjalnych informacji wynika, że elektroniczny dowód osobisty będzie zaawansowany technologicznie. Pojawi się na przykład możliwość wgrywania elektronicznych informacji oraz plików ze zdjęciami. W nowym dowodzie najprawdopodobniej znajdą się tylko takie dane jak: imię, nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL, płeć, data i miejsce urodzenia. Zniknie natomiast obowiązek meldunku. Zatem po każdej zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba będzie wymieniać dowodu.

W nowym dowodzie nie będzie również miejsca na znaki szczególne, czyli nasz wzrost oraz kolor oczu. Nie będzie to potrzebne, ponieważ zidentyfikuje nas komputer. Nowy dowód pozwoli nam również załatwiać wiele spraw urzędowych przez Internet. W chipie zostaną wpisane bowiem certyfikaty, które zastąpią kosztowny podpis elektroniczny.

I TAK TRZEBA WYMIENIĆ DOWÓD

Co o nowym pomyśle Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sądzą urzędnicy, którzy będą wcielać zapisy ustawy w życie?

- Na razie trudno cokolwiek na ten temat powiedzieć. Nie ma jeszcze aktu prawnego, nie wiemy, jak będzie wyglądał dowód osobisty, nie wiemy, ile będzie kosztował, zatem, moim zdaniem, w tym momencie nie ma żadnego problemu. Ten rok będzie decydujący dla projektu elektronicznych dowodów osobistych - tłumaczy Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. - Myślę, że w całym zamieszaniu dotyczącym dowodów osobistych najważniejsze jest to, że robimy kolejny krok do przodu. Przecież "e-dowód" znacznie ułatwi załatwienie wielu spraw w urzędach.

URZĘDY MUSZĄ BYĆ GOTOWE

O zastąpieniu plastikowych dokumentów tożsamości nowszymi samorządowcy dyskutują już od co najmniej roku. - Cały czas trwa debata dotycząca informatyzacji urzędów, a także wprowadzenia nowych dowodów osobistych. Tarnobrzeski magistrat jest w tym zakresie liderem w naszym regionie. Urzędnicy są przeszkoleni, mamy elektroniczny obieg dokumentów, wkrótce będziemy mieli INFOMAT oraz URZĘDOMAT, które na pewno będą pomocne w załatwianiu spraw w urzędzie - mówi Paweł Antończyk, rzecznik Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Jak dodaje Paweł Antończyk, nie powinno być większych problemów z kolejną wymianą dowodów osobistych. - Plastikowe dokumenty mają termin ważności, zatem jeśli w trakcie wdrażania projektu "e-dowodu" obyłoby się bez większych kłopotów, to do 2020 roku wszyscy mieliby już nowe dowody osobisty - mówi Paweł Antończyk.

Co do tego, jakie dane mogłyby się jeszcze znaleźć w "e-dowodzie", rzecznik bez chwili zastanowienia wskazuje choćby grupę krwi. - Może dzięki takiemu oznaczeniu udałoby się uratować komuś życie - dodaje Antończyk.

Na razie trzeba cierpliwie poczekać na wynik prac Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nowy dowód osobisty może się okazać bardzo pożyteczny i chyba warto znieść kolejną wymianę dokumentu tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie