Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drożej za rozbrajanie tykającej bomby w stawach osadowych po Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Staw osadowy wyłożony betonem wygląda może nawet uroczo, ale wewnątrz są toksyczne chemikalia zagrażające środowisku
Staw osadowy wyłożony betonem wygląda może nawet uroczo, ale wewnątrz są toksyczne chemikalia zagrażające środowisku Zdzisław Surowaniec
Rekultywacja stawów osadowych po Hucie Stalowa Wola czyli unieszkodliwianie stawów poprzemysłowych z zawartością niebezpiecznych chemikaliów, będzie droższa od spodziewanych wydatków. W trakcie prac okazało się, że potrzebne są dodatkowe pieniądze.

Stawy czyli doły wypełnione takimi płynami jak smary, ole-je, płyny chłodzące do obrabiarek, przejęło od huty miasto. Dzi-ęki temu samorząd mógł się starać o wsparcie na unieszkodli-wienie substancji, które groziły przenikaniem do wód podziem-nych, skąd wodę pitną czerpie między innymi Stalowa Wola. I tak się stało. W zamian za przejęcie stawów, miasto dostało od Huty grunty warte 10 milionów złotych. Decyzja była kontrowersyjna ale miasto nie mogło odmówić pomocy Hucie, gdyż o ile gmina może starać się o dotacje na rekultywację stawów, o tyle huta musiałaby wziąć pożyczkę i się zadłużyć.

Starania o rekultywację stawów podjął jeszcze poprzedni prezydent Andrzej Szlęzak. Dopiero prezydent Lucjusz Nadbereżny podpisał w marcu 2017 roku umowę z konsorcjum firm Prote – Technologie dla Środowiska i Mo-bruk. Stawy zlokalizowane są w południowo-zachodniej części miasta (były teren Huty Stalowa Wola). Znajduje się tam sześć stawów osadowych i składowisko odpadów innych niż niebezpieczne czyli szmaty nasączone płynami przemysłowymi. W najstarszych stawach (I - V) zdeponowane są odpady niebezpieczne. Stawy te są zbiornikami ziemnymi, które powstały po wybraniu piasku. Staw VI, który jest zbiornikiem betonowym wyłożonym z płyt i uszczelniony bitumem, zawiera ścieki przemysłowe. I właśnie z nim jest najwięcej problemów. Staw ten zaczął w pewnym momencie przeciekać.

– Można powiedzieć, że w sześciu stawach osadowych sąsiadujących z terenami przemysłowymi znajduje się cała tablica Mendelejewa, czyli niebezpieczne związki, które bezpośrednio zagrażają zbiornikowi Dębica-Stalowa Wola-Rzeszów numer 425, głównemu zbiornikowi wody pitnej w naszym rejonie – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Przedsięwzięcie będzie polegało na wybraniu i unieszkodliwieniu odpadów niebezpiecznych ze stawu osadowego numer VI i uzupełnieniu go gruntem, ułożeniu warstw rekultywacyjnych na stawach osadowych I-VI oraz na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne. Szczelne powierzchnie całego zrekultywowanego terenu zostaną odwodnione z wód opadowych za pomocą rowów opaskowych oraz projektowanego zbiornika chłonnego. Na terenie składowiska przewidziano montaż dwóch studni odgazowujących, a na nich montaż pasywnej pochodni do spalania biogazu. Zrekultywowany teren zostanie zagospodarowany zielenią w postaci traw. Po rekultywacji stawów tereny po nich pozostałe będą przypominać zieloną polanę, której zgodnie z przepisami nie będzie można zagospodarować przez najbliższe pół wieku.

Ta „bomba” jest jedną z najgroźniejszych w Polsce. Całość prac wyceniona jest na 30 milionów 679 tysięcy złotych. Z Na-rodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wod-nej miasto ma obiecane 24 miliony 511 tysięcy złotych. To aż 80 procent dofinansowania, maksymalna kwota, jaką można by-ło dostać. Miasto dopłaci więc 6 milionów złotych i bomba prze-stanie tykać. Planowany termin zakończenia realizacji to maj 2018 roku.

W trakcie robót okazało się, że trzeba rozszerzyć zakres prac, czego się nie spodziewano. Jednak dodatkowy wydatek 9 milionów złotych nie obciąży kieszeni miasta. Jak nam powie-dział prezydent, mimo że przetarg był rozstrzygnięty w kwocie dużo niższej od wycenionej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zmienił wielkości dotacji.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza 11-tka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

Zobacz piękne piłkarki na pięknych zdjęciach

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE:Jak prowadzić biznes i zdobywać rynek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie