MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwudniowe święto gminy Harasiuki z atrakcjami. Były koncerty i smaczny poczęstunek (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
Publiczność podziwia niedzielne występy sceniczne.
Publiczność podziwia niedzielne występy sceniczne. Konrad Sinica
W sobotę i niedzielę scena plenerowa w kształcie grzybka na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Harasiukach w powiecie niżańskim tętniła życiem. Wszystko za sprawą dorocznej imprezy plenerowej Grzyby Harasiuki. Przed publicznością występowały zespoły taneczne i muzyczne, a wokół unosił się zapach aromatycznej grzybowej zupy.

[galeria_glowna]
Tegoroczne Grzyby w Harasiukach trwały dwa dni. Impreza rozpoczęła się w sobotę. Tego dnia na scenie wystąpili Kapela Flisacka z Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie, zespół wokalny Echo Roztocza z Huciska, a także grupy Chaos i Twister.

GRZYBY PO DESZCZU

W niedzielę, zanim zaczęło się świętowanie, w Harasiukach lekko pokropiło. W niczym to jednak nie przeszkodziło, bo w końcu grzyby najlepsze są po deszczu. Tego dnia impreza rozpoczęła się od koncertu młodzieżowej orkiestry Big Band z Biłgorajskiego Centrum Kultury. Publiczność miała okazję posłuchać przebojów muzyki rozrywkowej w ciekawych aranżacjach.

Po ich występie wójt gminy Harasiuki Henryk Bździuch oficjalnie otworzył imprezę i powitał zaproszonych gości. Była to już dziesiąta edycja Grzybów w Harasiukach. Wójt przypomniał, że od kilku lat święto gminy zbiega się z parafialnymi dożynkami. Podobnie było w tym roku. W niedzielny poranek w miejscowym kościele dziękowano za tegoroczne plony. Tegoroczne święto było wyjątkowe dla tej miejscowości również z innego powodu. W tym roku mija bowiem 40 lat odkąd funkcjonuje gmina Harasiuki.

- W 1973 roku nastąpiła reforma administracyjna - przypomniał Henryk Bździuch, wójt gminy Harasiuki. - Wojewódzka Rada Narodowa w Lublinie powołała gminę Harasiuki, wtedy w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. Organizatorem i pierwszym naczelnikiem gminy Harasiuki był Tadeusz Kowal. Pełnił tę funkcję do roku 1984.

Po części oficjalnej impreza rozpoczęła się na dobre. Publiczność miała okazję zobaczyć występ Zespołu Pieśni i Tańca Bandoska z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, posłuchać kapeli podwórkowej Stah z Werbkowic, a także pośmiać się razem z kabaretem Szara Eminencja z tej samej miejscowości. Gwiazdą tegorocznej imprezy byli Beatlesi z Polkowic, czyli zespół The Postman. Niedzielny wieczór zakończył się festynem pod gwiazdami z zespołem Awedis.

AROMATYCZNY WYWAR

Podczas imprezy rozstrzygnięto też wojewódzki Konkurs Fotograficzny Piękno Podkarpacia. Na konkurs wpłynęło 65 fotografii wykonanych przez 14 autorów. Większość z nich została zaprezentowana na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała Anna Węglarz z Leżajska. Drugie miejsce zajęła Anna Pelak z Derylaków. Trzecia nagroda powędrowała do Agnieszki Tryki z Huty Krzeszowskiej. Wyróżnienia otrzymali Monika Adamczuk z Rogóźni, Edward Soński z Łańcuta, Izabela Tryka z Huty Krzeszowskiej i Malwina Wojnar z Harasiuk.

Dodatkową atrakcją tegorocznych Grzybów było wesołe miasteczko. Nie mogło również zabraknąć aromatycznej zupy grzybowej z makaronem serwowanej prosto z kuchni polowej. Każdy chętny mógł bezpłatnie spróbować tego pysznego dania. W tym roku przygotowano 150 litrów grzybowego wywaru, co miało wystarczyć na około 500 porcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie