Dziedzictwo to nasz skarb. W naszym regionie powstaje Klaster Lasowiacki. Można do niego dołączyć

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Dziewczynki w strojach z motywami haftu lasowiackiego, który popularyzuje w modzie Justyna Wesołowska, projektantka ubioru i prezes Fundacji Artystycznej GA MON w Tarnobrzegu
Dziewczynki w strojach z motywami haftu lasowiackiego, który popularyzuje w modzie Justyna Wesołowska, projektantka ubioru i prezes Fundacji Artystycznej GA MON w Tarnobrzegu Fot. Monika Czernecka
Samorządowcy, animatorzy kultury, działacze organizacji pozarządowych, przedstawiciele instytucji publicznych, naukowcy oraz przedsiębiorcy ze Stalowej Woli, Tarnobrzega, Sandomierza, Kolbuszowej i okolic spotkali się wirtualnie, by porozmawiać o wspólnej idei powołania do życia Klastra Lasowiackiego.

Seminaria to kolejny etap projektu realizowanego przez gminę Stalowa Wola oraz Miejski Dom Kultury w ramach programu dofinansowanego z tak zwanych funduszy norweskich. Jednym z jego celów jest właśnie powołanie Klastra Lasowiackiego, który skupiłby regionalnych przedsiębiorców, instytucje, środowisko naukowe i artystyczne, a także samorządy planujące swą obecną, bądź przyszłą działalność oprzeć na dziedzictwie kulturowym dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

Na terenie północnego Podkarpacia działa kilkadziesiąt podmiotów, których działalność związana jest z dziedzictwem kulturowym Lasowiaków. Są to przedsiębiorcy oferujący lasowiackie potrawy, czy ubrania, ozdoby, przedmioty codziennego użytku z motywem lasowiackim, zespoły ludowe, taneczne, obrzędowe, śpiewacze, spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia, fundacje, również muzea, czy domy kultury, a także rękodzielnicy, czy po prostu miłośnicy kultury lasowiackiej. Klaster ma ich zjednoczyć wokół wspólnej idei, która zaowocuje wzmocnieniem kontaktów i więzi, ale też przyniesie miarodajne korzyści dla każdego z nich, takie jak wspólna promocja, ciekawa oferta turystyczna, sięganie po zewnętrzne dofinansowanie, wspólne wydarzenia kulturalne i wiele innych. Jakich? To będzie zależało od samych członków klastra.

Pierwszą inicjatywą był Sandomierz Fashion Street

W 2020 roku odbył się cykl imprez pod hasłem Sandomierz Fashion Street, który wymyśliła i zorganizowała Justyna Wesołowska - tarnobrzeska projektantka i prezes Fundacji GA MON. Była to pierwsza inicjatywa, która polegała na tak szerokiej współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów: samorządów na wszystkich poziomach, przedsiębiorców i usługodawców różnych branż, organizacji pozarządowych, domów kultury, mediów, artystów, wolontariuszy. Mimo tak odległych obszarów działania, połączyła ich moda i kultura.

Dziedzictwo to nasz skarb. W naszym regionie powstaje Klaster Lasowiacki. Można do niego dołączyć
Fot. Roman Śmiechowski

Oprócz gali mody na sandomierskim rynku, wydarzenie poprzedził szereg otwartych i bezpłatnych warsztatów, odbyły się prezentacje aktywnych kobiet, dokonań kulturalnych mieszkańców regionu, a także debaty na temat budowania marki na bazie kultury lasowiackiej. I to wszystko mimo ograniczeń pandemicznych. Jak powiedziała Justyna Wesołowska: - To był przykład, jak powinien działać klaster. I jednocześnie dowód na to, że taka wspólna inicjatywa na rzecz naszego pięknego regionu jest możliwa i potrzebna.

Samorządy regionu gotowe do współpracy

Pierwsze spotkania, które odbyły się online 20 i 21 kwietnia, miały na celu przybliżenie samej idei klastra, zapoznanie się oraz zbadanie potrzeb i wzajemnych oczekiwań. W dwudniowym seminarium uczestniczyło blisko 50 osób. Na temat formalnych aspektów działalności klastrowej mówiła dr hab. Agnieszka Rzepka – profesor Politechniki Lubelskiej, ekspertka PARP. Z ideą Klastra Lasowiackiego zapoznał uczestników dyrektor MDK w Stalowej Woli Marek Gruchota. Z kolei o samej kulturze lasowiackiej opowiedziała etnolożka Patrycja Laskowska-Chyła, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gościem był także Marcin Jabłoński międzynarodowy ekspert do spraw klasteringu, innowacji i współpracy międzynarodowej.

Już na tym wstępnym etapie wielu uczestników spotkania zadeklarowało swoją gotowość do współpracy. Wśród nich były również samorządy Tarnobrzega, Sandomierza, samego inicjatora, czyli Stalowej Woli, a także zarządu województwa podkarpackiego. Prezydent Dariusz Bożek podkreślił, że udział Tarnobrzega w klastrze jest bezdyskusyjny.

Dziedzictwo kulturowe to nasz skarb i naturalna platforma, na której możemy budować współpracę regionalną, planować rozwój. Nie wyobrażam sobie klastra bez Tarnobrzega

- powiedział prezydent.

Co dalej? Kolejnym etapem będą szkolenia oraz analizy pozwalające na szczegółowe określenie zasad działania klastra, jego formy i zakresu, a także strategii. Formalne powołanie struktury do życia planowane jest na rok 2023.
Wciąż można dołączyć do tej powstającej inicjatywy klastrowej. Informacji na ten temat udziela Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Powstała też grupa na Facebooku pod nazwą „Las ojciec nas – klaster”.

Co to jest klaster?
Klaster tworzy grupa podmiotów działających na tym samym terenie, które łączy gałąź gospodarki, z którą związana jest ich działalność. Mogą je tworzyć przedsiębiorstwa, z którymi współdziałają różnorodne organizacje, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe oraz administracja publiczna i inne. Podmioty te konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w celu wzmocnienia swojej pozycji i osiągnięcia korzyści, wspierają się, wspólnie promują, pozyskują środki na działalność, tworzą sieć powiązań. Najbardziej znane na świecie klastry to np. Dolina Krzemowa w USA, czy Bollywood w Indiach. W Polsce jest to np. Dolina Lotnicza z siedzibą w Rzeszowie.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie