Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewięciu uczniów z niżańskiego elektryka w podróży po Litwie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzież z niżańskiego elektryka przy Ostrej Bramie
Młodzież z niżańskiego elektryka przy Ostrej Bramie RCEZ
Od 18 do 22 marca grupa dziewięciu uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku przebywała razem z młodzieżą ze Słowacji, Rumunii i Litwy, w Wilnie na Litwie.

Jest to już kolejne międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach projektu „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa strategiczne – Współpraca szkół, Edukacja szkolna.

W podróży wokół regionalnych kultur młodzież z niżańskiego elektryka prezentuje szkołę i polską kulturę w Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokykla (Vilniaus, Lithuania). W pierwszy dzień spotkania w szkole, uczestnicy przedstawili przygotowaną prezentację o Polsce. Również Słowacy i Rumuni pokazali swoje kraje i kulturę. Wszyscy obejrzeli film o Litwie, a następnie zwiedzili szkołę, pracownie zawodowe, bibliotekę.

Kolejnym punktem programu była gra miejska na Starym Mieście w Wilnie. Drużyny otrzymały opisy najciekawszych atrakcji turystycznych Wilna i należało je zlokalizować, zrobić zdjęcie i zapytać przechodniów o zabytki Wilna. Rywalizację wygrała drużyna z Polski. Punktem spotkania była góra Trzech Krzyży, tam uczniowie otrzymali medale.

W drugim dniu pobytu uczniowie uczestniczyli w lekcji poświęconej naszej planecie i ptakowi północy (Northern lapwing bird day), a następnie grupa projektowa udała się do lasu na ścieżkę ekologiczną.

Po skończonych zajęciach w szkole, niżańscy uczniowie wędrowali po Starym Mieście i dotarli do miejsca - symbolu Wilna - Ostrej Bramy. Dalsze relacje z realizacji bogatego programu „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur” Erasmus+ uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej obiecali nadesłać w kolejnych artykułach.

Głównym tematem projektu jest wzajemna dyskusja młodych ludzi z pięciu krajów europejskich, koncentrująca się na podobieństwach i różnicach kulturowych.

Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom zagadnień z zakresu regionalnej kultury, tradycji i rzemiosła, a jednocześnie umożliwienie prowadzenia dialogu na wspólny temat.

Dotychczas odbyły się 3 spotkania: w Detvie, Pilźnie i Nisku. Teraz odbyło się kolejne w Wilnie. 9 uczestników mobilności z klas pierwszych i drugich technikum przygotowało pod kierunkiem Grażyny Sucheckiej i Alicji Świder rezultaty projektu wymagane do mobilności w postaci: pytań do quizu o Polsce, filmiku z autoprezentacją uczestników oraz prezentacją o Polsce. Działania wymagały wielu starań uczestników i opiekunów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie