Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś swoje święto obchodzą Panie. Jakie są współczesne kobiety?

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
sxc.hu
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Polki są coraz aktywniejsze, lepiej wykształcone, zajmują znaczące miejsca w biznesie i polityce

Współczesne kobiety chcą robić karierę i często odkładają w czasie decyzję o macierzyństwie. Wszystko w myśl zasady: studia, praca i zarobki, a dopiero potem rodzina, małżeństwo i dziecko. Oczywiście, kiedy już urodzi się dziecko, to robią co mogą, aby pogodzić wszystkie zadania.

Nie lada wyczynem jest jednoczesne zajmowanie się domem, dziećmi oraz własną karierą zawodową. Warto w Dzień Kobiet zastanowić się, jak ciężko pracują nasze panie.

HISTORIA

Dzień Kobiet, coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Jest to obecnie oficjalne święto w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Pierwsza manifestacja kobiet walczących o swoje prawa na ziemiach polskich odbyła się 8 marca 1911 roku w Krakowie (wówczas zabór austriacki).

PŁACA ZA DOMOWĄ PRACĘ

Ekonomiści policzyli, że praca kobiet, które nie pracują zawodowo, a na co dzień prowadzą dom i wychowują dzieci średnio ma wartość około dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Fundacja MaMa od kilku lat stara się, aby kobiety pracujące w domu miały zabezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne.

Fundacja chce również rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi oraz form pomocy w opiece nad osobami starszymi, a także promocji partnerskiego modelu rodziny, co w znacznym stopniu ułatwiłoby zmianę życiowej sytuacji kobiet, które chcą godzić pracę zawodową z pracą na rzecz rodziny. - Każdego roku to podkreślam - Polsce potrzebna jest debata o prawach kobiet, szansach rozwoju zawodowego, pracy w domu i macierzyństwie - przyznaje Renata Butryn, posłanka Platformy Obywatelskiej z naszego regionu.

AKTYWNE

Kobieca aktywność przejawia się w działalności organizacji pozarządowych, a także w nauce.

- Jesteśmy najlepiej wykształconymi kobietami w Unii Europejskiej! Aż 44 proc. z nas ma wykształcenie wyższe, tym samym na tle pozostałych pań krajów Unii dominujemy w możliwości pochwalenia się tytułem magistra i doktora. Z takim wynikiem w kwestii wykształcenia Polki wyprzedzają Polaków. W ostatnich trzynastu latach liczba pań, które zarabiają więcej od swoich mężów wzrosła z 1,2 mln do 5,2 mln - wylicza Krystyna Skowrońska, poseł Platformy Obywatelskiej z Podkarpacia.

Przedstawicielki płci pięknej odgrywają coraz większą rolę w biznesie i polityce. Na Podkarpaciu zdecydowanymi liderkami pod tym względem są: eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska, poseł Renata Butryn, Krystyna Skowrońska (ta trójka to reprezentantki Platformy Obywatelskiej), poseł Józefa Hrynkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), senator Janina Sagatowska (Prawo i Sprawiedliwość). Po transformacji ustrojowej w Polsce w kadencji Sejmu (1991-1993) wśród deputowanych były 44 panie, a obecnie mamy 110 posłanek.

Podkarpacki Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie rządzą panie: Małgorzata Chomycz-Śmigielska (wojewoda) oraz Alicja Wosik (wicewojewoda). Panie zasiadają w radach miejskich, gminnych, powiatowych, a także na ważnych stanowiskach w lokalnych samorządach. Przykładem kobiety aktywnej jest choćby Janina Lubera, radna Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba, dyrektor Zespołu Szkół numer 1 w Nowej Dębie - zawsze merytoryczna podczas sesji, upominająca się o istotne sprawy dla mieszkańców, każdego roku doceniana w naszym plebiscycie "Mała Ojczyzna - Duża Sprawa".

Do aktywności w życiu publicznym zachęca Iwona Kołek, która prowadzi własną działalność gospodarczą. - Chciałabym, aby w naszym kraju jeszcze więcej kobiet spełniało się w życiu publicznym, a także w biznesie. Na początek muszą pokonać obawę przed krytycznymi uwagami - mówi Iwona Kołek.

POMYSŁ EUROPOSEŁ

Elżbieta Łukcijewska chcąc zachęcić przedstawicielki płci pięknej do działania w życiu publicznym postanowiła zorganizować konkurs "Kobieta Aktywna".

- Jeśli jesteś studentką pochodzącą z województwa podkarpackiego, masz swoje zdanie i interesujesz się obecnością kobiet w życiu publicznym napisz, jakie bariery i możliwości czekają twoim zadaniem na młode kobiety wchodzące na rynek pracy - dodaje Elżbieta Łukacijewska.

Pomysły należy przedstawiać w formie eseju. Termin nadsyłania prac mija 23 marca. Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej: lukacijewska.pl. Nagrodami w konkursie są płatne staże w takich instytucjach jak: PKO BP, Urząd Miasta Rzeszów, Huta Stalowa Wola oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie piątej jubileuszowej Konferencji "Kobieta Aktywna" 4 kwietnia w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie