MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Element odblaskowy po zmierzchu obowiązkowy dla każdego

Grzegorz LIPIEC [email protected]
W miejscowości Stale w powiecie tarnobrzeskim szkoła znajduje się w pobliżu ruchliwej drodze wojewódzkiej numer 871 łączącej Tarnobrzeg ze Stalową Wolą. Odblaski dla uczniów są rozdawane przy okazji wielu akcji promocyjnych policji, a także instytucji wspierających bezpieczeństwo ruchu drogowego.
W miejscowości Stale w powiecie tarnobrzeskim szkoła znajduje się w pobliżu ruchliwej drodze wojewódzkiej numer 871 łączącej Tarnobrzeg ze Stalową Wolą. Odblaski dla uczniów są rozdawane przy okazji wielu akcji promocyjnych policji, a także instytucji wspierających bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Zmiana w prawie w trosce o bezpieczeństwo na drogach. W odbijające światło elementy ma być wyposażony każdy pieszy i rowerzysta

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. Tak zakłada nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

We wrześniu, kiedy dzieci i młodzież wracają do szkół, zwiększa się ryzyko wypadków drogowych w których poszkodowanymi są właśnie najmłodsi.

NOWE PRAWO

Ustawa wejdzie w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15 roku życia. Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny.

- Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 metrów - wyjaśnia komisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

- Używanie elementów odblaskowych w sposób oczywisty poprawia bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach.

Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków jest słabo widoczny dla kierowcy.
- Wszyscy ci, którzy używają odblasków są lepiej widoczni. Jest to szczególnie ważne, gdy piesi, rowerzyści czy motocykliści poruszają się po drogach wieczorem, w terenach pozamiejskich, gdzie drogi czy pobocza nie są oświetlone - dodaje komisarz.

STATYSTYKI

Promykiem nadziei są tym razem liczby. Z roku na rok powoli spada liczba wydarzeń drogowych z udziałem dzieci.

- Ta zmniejszająca się liczba zdarzeń świadczy o tym, że akcje prewencyjne oraz edukacja dzieci i ich rodziców bądź opiekunów przynoszą pożądane rezultaty. Bardzo ważna jest, zatem edukacja maluchów już w przedszkolach, a także w pierwszym okresie nauki w szkole - tłumaczy rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

DOBRE POSUNIĘCIE

Z nowego prawa cieszy się radny miasta i gminy Nowa Dęba Marek Ostapko, który w trakcie swojej samorządowej aktywności wiele razy podnosi temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Przez gminę i miasto Nowa Dęba przebiega droga krajowa numer 9. Natężenie ruchu jest bardzo duże. Uczniowie muszą uważać pokonując trasę do i ze szkół. Teraz dzięki obowiązkowym odblaskom będą widoczni i mam nadzieję, że przykrych wydarzeń na drogach będzie jak najmniej - mówi Marek Ostapko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie