Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Strusińska i Marcin Łabaziewicz wystąpili w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Ewa Strusińska - dyrygentka symfoniczno-operowa, urodzona w Stalowej Woli. Podczas międzynarodowej kariery pracowała z czołowymi orkiestrami na świecie, dziś w Szczecinie.
Ewa Strusińska - dyrygentka symfoniczno-operowa, urodzona w Stalowej Woli. Podczas międzynarodowej kariery pracowała z czołowymi orkiestrami na świecie, dziś w Szczecinie. Zdzisław Surowaniec
Dyrygent Ewa Strusińska i pianista Marcin Łabaziewicz - oboje rodem ze Stalowej Woli - koncertowali z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej z Krakowa w rodzinnym mieście.

Ambasadorowie Stalowej Woli: Ewa Strusińska – dyrygent oraz Martin Labazevitz – fortepian wystąpili z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej podczas koncertu 3 kwietnia. Okazją była 71. rocznica nadania praw miejskich Stalowej Woli.

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej po raz siódmy realizuje projekt „Jeszcze Polska Muzyka”. Jego główną ideą jest prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej, w celu zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej.

Właśnie dlatego koncerty, do udziału w których zaproszeni zostali znakomici soliści i dyrygenci, odbywają się na terenie całej Polski. Również w tych miejscowościach, w których dostęp do najwyższego poziomu prezentacji muzyki klasycznej jest utrudniony i niedostateczny.

Koncert, jaki odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, promuje jednocześnie płytę nagraną przez jego wykonawców, którą wydała amerykańska firma Delos. Program rozpoczęła przepiękna etiuda b-moll opus 4 numer 3 Karola Szymanowskiego, z młodego okresu polskiego kompozytora. Kolejne wykonania to były I Koncert fortepianowy C-dur Ludwika van Beethovena oraz VIII Symfionia G-dur Antoniego Dworzaka.

Pianista Marcin Łabaziewicz pochodzący ze Stalowej Woli, jest wychwalany przez krytyków na swój liryzm i wirtuozerię gry.
Pianista Marcin Łabaziewicz pochodzący ze Stalowej Woli, jest wychwalany przez krytyków na swój liryzm i wirtuozerię gry.
Zdzisław Surowaniec

Niezwykli byli wykonawcy. - Już po pierwszych taktach słychać, że Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa składa się z najbardziej uzdolnionych, młodych talentów muzycznych w Polsce - oceniła Annika Singer z Online Musik Magazine. To jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Tworzą go pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich wyższych szkół muzycznych, m.in.; Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu.

Zespół rozpoczął działalność w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Prezes Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje i zaproszenia na występy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie