Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki mogą być bardzo niebezpieczne. Jak się z nimi obchodzić?

Grzegorz LIPIEC
Karol Biela
Tylko przez dwa dni: 31 grudnia i 1 stycznia możemy ich legalnie używać. Powinniśmy jednak bardzo uważać.

Już niedługo przywitamy Nowy Rok. Jego nadejściu tradycyjnie towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Policjanci apelują o ostrożność i właściwe obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi.
Petardy, czy też sztuczne ognie może i są widowiskowe, ale trzeba umieć się z nimi obchodzić, bo chwila nieuwagi może nas sporo kosztować.

APEL POLICJI

Zgodnie z decyzją wojewody podkarpackiej do 10 stycznia na terenie województwa obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Zakaz nie obowiązuje tylko w dniach: 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie obejmuje też organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych, rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów.

Fajerwerki muszą być one używane w sposób bezpieczny. Przede wszystkim pamiętajmy, że sztucznych ogni nie wolno odpalać w grupie osób, z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego łatwopalną papą. Fajerwerków nie można też demontować czy próbować ponownie odpalać tych, które nie zadziałały. Należy kierować je do góry, nie wolno stawiać inaczej niż wskazuje instrukcja. Pamiętajmy również, że środków pirotechnicznych nie wolno wrzucać do ogniska.

- Podczas odpalania sztucznych ogni szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Pilnujmy, by oglądały fajerwerki z bezpiecznej odległości. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy, aby same odpalały petardy - mówi komisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Jak na razie straż miejska w Tarnobrzegu i policjanci w Stalowej Woli oraz w Tarnobrzegu otrzymują coraz więcej zgłoszeń o tym, jak na blokowiskach młodzież coraz częściej używa petard.

SPRZEDAŻ TYLKO DOROSŁYM

Policjanci przypominają, że wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym. Mundurowi z naszego regionu już przygotowują się do wzmożonych kontroli stoisk z petardami, sprawdzania czy petardy nie są przypadkiem sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia, a także wyłapywania osób, które będą używać środków pirotechnicznych mimo obowiązującego zakazu.

Sprzedaż fajerwerków niepełnoletnim to przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do dwóch lat.

Fajerwerki kupujemy tylko w sprawdzonych sklepach, punktach specjalistycznych lub dużych marketach. Przypomnijmy, że fajerwerki mogą kupić jedynie osoby pełnoletnie. Jeśli zauważysz, że sprzedawca sprzedaje petardy dzieciom - zgłoś ten fakt na policję.

Zanim kupimy fajerwerki przyjrzyjmy się dokładnie ich opakowaniu. Wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży w Polsce powinny mieć instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Zwróćmy też uwagę na datę ważności. Obejrzyjmy dokładnie sam produkt - czy wygląda porządnie? Nadłamane patyki, odklejające się naklejki, wysypujący się ze środka proch to alarm. O rozsądek przed sylwestrową nocą apelują także lekarze.

Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "Ogród Świętego Franciszka" przypomina miłośnikom sylwestrowych fajerwerków o zwierzętach, które boją się wybuchów. Zadbajmy, aby nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie