MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Baranów Sandomierski wyróżniona za informatyzację gminy

KaT
Zestaw komputerowy trafił między innymi do Małgorzaty Wodniowskiej, która przyznała, że ze sprzętu i dostępu do bezpłatnego Internetu ucieszą się jej dzieci. Sprzęt przekazał Krzysztof Zbyrad, jeden z koordynatorów projektu.
Zestaw komputerowy trafił między innymi do Małgorzaty Wodniowskiej, która przyznała, że ze sprzętu i dostępu do bezpłatnego Internetu ucieszą się jej dzieci. Sprzęt przekazał Krzysztof Zbyrad, jeden z koordynatorów projektu. Klaudia Tajs
Baranów Sandomierski został postawiony za wzór gminy na terenie, której dostęp do bezpłatnego Internetu ma niemal każda rodzina. Wszystko za sprawą projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Baranów Sandomierski szansą na rozwój".

Gmina Baranów liczy 3 tysiące 600 gospodarstw domowych. Dzięki projektowi, 95 procent terytorium gminy zostało objętych zasięgiem bezpłatnej, bezprzewodowej sieci internetowej. Projekt ten został uznany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako wzór dobrych praktyk. Dzięki finansowemu wsparciu z ministerstwa o informatyzacji gminy dziennikarze krakowskiego oddziału TVP nakręcili film, który będzie emitowany w paśmie ogólnopolskim TVP.

BEZPŁATNE ZESTAWY

W ramach tego projektu na początku października ubiegłego roku 50 bezpłatnych zestawów komputerowych i 170 urządzeń do odbioru Internetu trafiło w ręce mieszkańców gminy Baranów. Lokalny samorząd postanowił stworzyć możliwości dostępu do Internetu dzieciom i młodzieży oraz gospodarstwom domowym, gdyż uznał, że zbyt mała liczba mieszkańców ma dostęp do bezpłatnej sieci.

- Stwierdziliśmy, że trzeba pomoc tym, którzy nie mają komputerów lub dostępu do sieci - tłumaczy Mirosław Pluta, były już burmistrz Baranowa. - Sprawy potoczyły się bardzo szybko. Grupa młodych urzędników znalazła możliwość wykorzystania unijnych pieniędzy na ten cel. Jeden z pracowników, Tomek Pruś ze swoją ekipą opracował wniosek. Moją rolą było przekonanie radnych do dofinansowania projektu kwotą 100 tysięcy złotych z gminnego budżetu. To młodzi pracownicy sami zobaczyli, co potrzebują ich koledzy. Ja tylko zaakceptowałem pomysł.

IDĄ ZA CIOSEM

Władze gminy i koordynatorzy projektu zapewniają, że pójdą za ciosem i już pracują nad kolejnym programem.

- Nasza gmina niewątpliwie jest jedną z kilku w Polsce i na Podkarpaciu, która jest tak wysoko zinformatyzowana, jednak nie spoczywamy na laurach - zapewnia Tomasz Pruś. - Dziś gmina jest zinformatyzowana na terenie 95 procent obszaru. Jednak jest to technika radiowa. Dążymy do informatyzacji gminy, ale poprzez położenie światłowodów. To kolejne wyzwanie przed jakim stoimy. Pomysł ten zostanie zrealizowany w oparciu o dotacje unijne, bo budżetu gminy nie stać na tak duży wydatek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie