Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowy jest projekt architektoniczny Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Rzut z góry na projekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie autorstwa Atelier Tektura w Warszawie.
Rzut z góry na projekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie autorstwa Atelier Tektura w Warszawie. Krzysztof Kapica
Spełnia się wizja marszałka województwa Władysława Ortyla, pomysłodawcy powstania Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie. Właśnie rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny PCZD. Wygrało warszawskie Atelier Tektura.

Konkurs ogłosiła w sierpniu ub. roku dyrekcja Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy udziale rzeszowskiego oddziału SARP.

Zwycięski projekt to trzykondygnacyjny budynek o zwartej bryle połączonej z obiektami Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, przede wszystkim z Przychodnią Specjalistyczną dla Dzieci.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA:

Konkurs na projekt Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka ro...

Na samym dole będą poradnie, aula, kawiarnia, szatnie. Druga kondygnacja będzie stanowiła „platformę gorącą”, w której będą się mieściły wszystkie oddziały zabiegowe i diagnostyczne, oddział ratunkowy, intensywnej terapii, blok operacyjny na 6 sal; będą także oddziały diagnostyczne, takie jak diagnostyka obrazowa z tomografem, rentgenem i rezonansem magnetycznym; będzie także endoskopia i diagnostyka nieinwazyjna i pomniejsze oddziały, takie jak stomatologia. Na II piętrze będzie szereg oddziałów na ok. 200 łóżek pokrywających większość domen medycyny dzieci młodszych i starszych. Na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

W obiekcie będą mieściły się trzy wewnętrzne patia z zielenią i osłonięte od wiatru z elementami ozdobnymi dla dzieci. Każde patio będzie w innej kolorystyce: żółtej, zielonej i niebieskiej. Te kolory będą się pojawiały także wewnątrz szpitala. Będą też grafiki dla dzieci mające zadanie odciągać ich uwagę od przykrego faktu, że są w szpitalu.

Projekt oddaje światowe trendy panujące w tego rodzaju architekturze, gdyż jest elastyczny, tzn. posiada kilka elementów, które pozwalają dokonywać zmian zarówno w trakcie projektowania, jak i po oddaniu do użytku.

- Chodzi o to, by szpital był łatwy w przebudowie, dlatego że medycyna bardzo szybko się rozwija i szpitale powinny za tym rozwojem nadążać - powiedział Nowinom Michał Kozielewski, jeden z właścicieli zwycięskiego Atelier Tektura w Warszawie.

Michał Kozielewski, jeden z właścicieli zwycięskiego Atelier Tektura w Warszawie.
Michał Kozielewski, jeden z właścicieli zwycięskiego Atelier Tektura w Warszawie. Krzysztof Kapica

Atelier Tektura będzie teraz negocjować z samorządem podkarpackim wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowny jest na ok. 6 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 320-400 mln zł. Centrum ma powstać do 2026 roku.

Jak powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl podczas poniedziałkowej (21 lutego) uroczystości ogłoszenia wyników konkursu i prezentacji konkursowych projektów, powstanie Centrum będzie wymagało „ciekawego montażu finansowego” z różnych źródeł: Regionalnego Programu Odbudowy, Krajowego Planu Odbudowy, z rezerw budżetowych województwa i państwa.

– Będziemy też pukali do tych na poziomie Brukseli, którzy dziś jeszcze nie chcą zgodzić się na zaproponowane rozwiązania, będziemy je uzasadniać – zapowiedział marszałek Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział,  że powstanie Centrum  będzie  wymagało  „ciekawego montażu finansowego” z  różnych źródeł.
Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że powstanie Centrum będzie wymagało „ciekawego montażu finansowego” z różnych źródeł. Krzysztof Kapica

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart podkreśliła, że inwestycja jest ważna także z uwagi na rozwijający się w Rzeszowie uniwersytecki kierunek lekarski.

– Mamy wreszcie możliwość stworzenia specjalistycznych kadr, które będą zaspokajały potrzeby zdrowotne mieszkańców tutaj, w regionie. Opieka nad najmłodszymi pacjentami jest wyzwaniem, ale jednocześnie okazją do rozwoju specjalizacji i kariery młodych adeptów zawodu lekarskiego, na co bardzo liczymy – powiedziała E. Lenart.

Województwo podkarpackie jest ostatnim regionem w kraju, nieposiadającym centrum medycznego dla dzieci. Gdy powstanie, zapewni ono pełny profil opieki dla dzieci. Nie będą one musiały wyjeżdżać na operacje i konsultacje do innych ośrodków w kraju; do innych oddziałów NFZ nie będą też „migrowały” pieniądze z tego tytułu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gotowy jest projekt architektoniczny Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie