Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia jak żywa na rekonstrukcjach historycznych w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Grupy rekonstrukcyjne żołnierzy dbają o każdy szczegół munduru, co widać na pokazach
Grupy rekonstrukcyjne żołnierzy dbają o każdy szczegół munduru, co widać na pokazach Zdzisław Surowaniec
Pasja, niezwykła dokładność w dopracowaniu szczegółów oraz żywa lekcja historii przy dobrej zabawie.

Tak w skrócie można opisać nieocenione grupy rekonstrukcyjne, stowarzyszenia i organizacje, które od kilku lat biorą udział w organizowanych w Stalowej Woli rekonstrukcjach historycznych.

Do tej pory odbyły się rekonstrukcje strajku „Solidarności” w stanie wojennym w Hucie Stalowa Wola”, rekonstrukcje potyczek polskich żołnierzy i partyzantów z wojskami niemieckimi i sowieckimi.

Ostatnia inscenizacja „Stalowa wola narodu polskiego…” odbyła się podczas 80. Rocznicy poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli.

To niezwykłe widowisko przygotowali przede wszystkim członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów. Udział w nim jednak wzięło więcej znakomitych osób zafascynowanych historią z całej Polski, a nawet ze Słowacji.

Przy rekonstrukcji historycznej zaangażowani byli: Dobový tábor (Słowacja), Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe” ze Stalowej Woli, Stowarzyszenie Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” z Mielca, Klub Miłośników Historii Tomaszów Lubelski, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ordon”, Prywatne Muzeum Pojazdów Militarnych i Zabytkowych w Rakszawie, Stowarzyszenie rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty z Katowic, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe „Edelweiss”, Paweł Król (właściciel limuzyny chevrolet), Stowarzyszenie Huzar z Zaklikowa. Narratorem był znany już w Stalowej Woli profesor Andrzej Olejko.

Jak napisali organizatorzy, szczególne podziękowania należą się Krystianowi Fili i Michałowi Flisowi z Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów – koordynatorom i autorom scenariuszy inscenizacji. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu niejednokrotnie mieszkańcy mogli przenieść się w czasie i poznać zawiłe losy naszych przodków.

Partnerami inscenizacji „Stalowa wola narodu polskiego…” byli także: Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, parafia Trójcy Przenajświętszej (proboszcz parafii ksiądz Mieczysław Kucel odegrał rolę księdza święcącego Zakłady Południowe), Gospodarstwo Agroturystyczne „Madejówka” (pożyczyło kozę), piekarnia Pyzara.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – płaca do góry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie