Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczne wlewki z Huty Stalowa Wola usunięto sprzed firmy Cognor. Trafiły do Muzeum COP. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przed Hutą Stali Jakościowych został tylko ślad na trawniku po przeniesionych wlewkach
Przed Hutą Stali Jakościowych został tylko ślad na trawniku po przeniesionych wlewkach Zdzisław Surowaniec
Sprzed firmy Cognor S.A. – oddział Huta Stali Jakościowych w Stalowej Woli, zniknęły historyczne wlewki, jakie były odlewane przy okazji rocznic.

Zabytkowy wlewek z 1938 roku w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli

Jednak wlewkom, w tym jednej zabytkowej z 1938 roku, nie stała się krzywda. Wszystkie weszły na stan Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i niebawem będą tam eksponowane.

Huta Stalowa Wola miała dwie części – mechaniczną, gdzie powstawały maszyny i sprzęt wojskowy oraz metalurgiczną z odlewnią stali jakościowych i żeliwa oraz walcownią. Przy kilku rocznicowych okazjach odlewano wlewki, które stawiano na trawniku przed odlewnią. Pierwszy wlewek odlano przy okazji pierwszego spustu stali 5 września 1938 roku. Umieszczona na nim tablica informowała, że wytop zrobiony był w piecu indukcyjnym.

Kolejne wlewki zrobiono „ku czci” przy okazji rocznic od pierwszego spustu stali szlachetnej - 20-lecia, 25-lecia, 50-lecia i 65-lecia. Jest także stalowa pamiątka po pierwszym odlewie na linii Ciągłego Odlewania Stali w roku 1995.

Po burzliwych przemianach, jakie przechodziła Huta Stalowa Wola, część metalurgiczna trafiła w prywatne ręce firmy Cognor, której kierownictwo ma siedzibę w Częstochowie. Huta Stali Jakościowych, jako oddział Cognora, został, jak inne sprywatyzowane zakłady należące do HSW, ogrodzony. Zamknęło to swobodny dostęp wlewków.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego od jakiegoś czasu prowadziło rozmowy z kierownictwem Cognora na temat zabrania wlewków, z zamiarem eksponowania ich w muzeum, jako dziedzictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Właśnie jest finał tych rozmów.

Firma Cognor S.A. dostarczyła w piątek 17 listopada do Muzeum COP wykopane z trawnika zabytkowe wlewki. - Stanowią one pomniki poszczególnych etapów istnienia zakładu hutniczego w naszym mieście. Te nowe nabytki wkrótce dołączą do ekspozycji znajdującej się na dziedzińcu muzealnym przed budynkiem – powiedział Paweł Rosak Kwiatek - kierownik Oddziału Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Powstanie plenerowa ekspozycja wlewek

Jak we wtorek 21 listopada powiedział kierownik muzeum właśnie z dyrektorem Muzeum Regionalnego Anetą Garanty podjęli decyzję o wystąpieniu do ministerstwa kultury o dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem miejsca na ekspozycję wlewków. Chodzi o plac na zewnątrz Muzeum COP, gdzie już stoi historyczna ładowarka Ł-34. Wlewki stałyby pod wiatą przy ładowarce, a zwieńczeniem plenerowej ekspozycji byłaby replika haubicy, jaka budowana była na początku istnienia Zakładów Południowych, jak pierwotnie nazwana była Huta Stalowa Wola. Szacunkowy koszt budowy ekspozycji to 60 tysięcy złotych, wsparcie z ministerstwa miałoby wynieść 50 tysięcy złotych.

Z wlewków ze stali nieuspokojonej walcuje się kształtowniki oraz blachy, druty, pręty itp. Stal ta dobrze zgrzewa się i dobrze tłoczy. Obecnie jednak odlewanie wlewków jest marginalne, zastąpiło je ciągłe odlewanie stali, które oszczędza energię, bo nie nie trzeba wlewków ogrzewać do temperatury plastyczności stali, przed ich walcowaniem.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie