Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowcy pszczół z powiatu stalowowolskiego podpatrywali pracę przemyskich pszczelarzy

Redakcja
Korzystając z doświadczeń przemyskich pszczelarzy, hodowcy pszczół z powiatu stalowowolskiego poznawali sposoby pozyskiwania miodu.
Korzystając z doświadczeń przemyskich pszczelarzy, hodowcy pszczół z powiatu stalowowolskiego poznawali sposoby pozyskiwania miodu. Zdzisław Surowaniec
Pięćdziesięciu pszczelarzy z powiatu stalowowolskiego wzięło udział w warsztatach zorganizowanych dla nich przez starostwo powiatowe w Stalowej Woli. Zajęcia odbyły się w pasiekach na Ziemi Przemyskiej.

Organizowane przez powiat warsztaty dla pszczelarzy stały się już inicjatywą cykliczną. Przed rokiem pięćdziesięciu hodowców pszczół wyjechało do jednej z najbardziej znanych pasiek w Polsce - pasieki "Barć" w Kamiannej w Beskidzie Sądeckim.

- Tym razem, we współpracy z prezesem Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej Zdzisławem Kilonem, przygotowaliśmy dla nich warsztaty pszczelarskie w pasiece ekologicznej w Więckowicach koło Jarosławia, prowadzonej przez Jerzego Bańkowskiego. Tu zapoznali się z obostrzeniami oraz wymogami, jakie musi spełniać pasieka, aby produkowany przez nią miód mógł nosić oficjalnie miano "ekologicznego" - relacjonuje naczelnik kancelarii starostwa Tomasz Wosk.

Następnie pszczelarze z powiatu stalowowolskiego udali się z wizytą do gospodarstwa pasiecznego w Chorzowie w gminie Pruchnik, prowadzonego przez Piotra Blajera. Działa ono pod nazwą "Królewskie Miody" i jest jednym z największych tego typu gospodarstw w kraju.

- Dla naszych pszczelarzy była to niezwykle ciekawa wizyta, bo z jednej strony mieli okazję przekonać się z bliska, jak funkcjonuje potężna, bo licząca ponad 500 uli pasieka, a z drugiej strony mogli podejrzeć najnowocześniejsze technologie w gospodarce pasiecznej, bo takie właśnie Piotr Blajer u siebie stosuje. Nasi pszczelarze mieli do niego wiele pytań natury technicznej. Dlatego myślę, że te warsztaty były dla nich ciekawe i pożyteczne - komentuje Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiadał za ich organizację.

Na terenie Powiatu Stalowowolskiego działa ponad 120 hodowców pszczół zrzeszonych w kilku kołach. Starostwo Powiatowe stara się wspierać to środowisko. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku zorganizowało dla nich nie tylko warsztaty, ale też I Forum Pszczelarskie, poświęcone ochronie pszczół "Stalowa pszczoła nie istnieje". W tym roku będzie podobnie, na 18 września zaplanowano organizację II Forum Pszczelarskiego.

- Tak jak w roku ubiegłym, odbędzie się ono w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. W programie znajdą się ciekawe wykłady oraz informacje dla pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz producentów i dystrybutorów artykułów pasiecznych. Odbędzie się również kiermasz miodów oraz produktów pszczelich, który w ubiegłym roku przyciągnął tak wielu fanów złocistego nektaru. Zaznaczam, że będą to miody najwyższej jakości z lokalnych pasiek, a nie podróbki niepewnego pochodzenia - mówi naczelnik Janiec.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie