MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta częścią konsorcjum zbrojeniowego "czterech muszkieterów"

Zdzisław Surowaniec
Wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak 5 grudnia prezentował wyroby HSW sojusznikom z NATO. Szczególne wrażenie zrobił samobieżny moździeż rak.
Wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak 5 grudnia prezentował wyroby HSW sojusznikom z NATO. Szczególne wrażenie zrobił samobieżny moździeż rak. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola coraz bardziej wymyka się z rąk naro-dowego koncernu zbrojeniowego Bumar. Z błogosławieństwem ministra obrony narodowej najważniejsze przedsiębiorstwa zbrojeniowe a więc HSW, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu i Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie podpisały umowę o współpracy.

W ten sposób powstaje konsorcjum gotowe realizować uniwersalne platformy bojowe stanowiące bazę do różnych zastosowań w charakterze nośników zarówno uzbrojenia jak i elementów dowodzenia, rozpoznania oraz zabezpieczenia logistycznego - czy-tamy w komunikacie rozesłanym przez pełnomocnika zarządu HSW Bartosza Kopytę.

STO MILIARDÓW

"Czterech muszkieterów" zobowiązało się do współpracy nad wykorzystanie potencjału swoich firm. Zachętą jest program rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2013 - 2022, który ma zapewnić rozwój bojowych zdolności także wojsk pancernych i zmechanizowanych. Do ugryzienia jest 100 mld zł. Huta Stalowa Wola będzie liderem programu "Bojowy wóz piechoty i sprzęt techniczny batalionu zmechanizowanego".

Konsorcjum gotowe jest do współpracy także przy konstrukcji, badaniu i wdrożeniu kołowego transportera opancerzonego 8x8 i 6x6, który zastąpiłby rosomaka produkowanego na licencji fińskiej. Polacy chcą utrzeć nosa Finom, którzy mają wygórowane żądania dotyczące współpracy nad wykorzystaniem ich licencji. Liderem tego programu będą WZM Siemianowice, produkujące rosomaka. Jak zaznaczono w umowie, firmy ją podpisujące podzielą między siebie zadania oraz uzgodnią zasady finansowania programów.

GWARANCJA SAMODZIELNOŚCI

- Sądzę, że podpisując tę umowę daliśmy bardzo jasny sygnał, iż potencjał polskich firm zbrojeniowych można znacząco zwiększyć właśnie dzięki tworzeniu konsorcjów - powiedzieli prezesi Krzysztof Trofiniak (HSW) i Adam Janik (WZM). Ten model współpracy gwarantuje firmom samodzielność w pracach badawczych i rozwojowych, w tworzeniu budżetów projektów i jest czytelny jeśli chodzi o odpowiedzialność za zadania, których realizacja jest w najbliższych latach strategicznym celem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak powiedział Bartosz Kopyto, umowę zawarto na okres do grudnia 2019 roku. Ma ona charakter otwarty. Kolejne firmy i inne podmioty już zadeklarowały chęć współpracy w ramach powstających konsorcjów, w tym między innymi Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku koło Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie