MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Tarnobrzega podnieśli sobie diety. Prezydent Łukasz Nowak zarobi mniej od poprzednika. Zdjęcia z sesji

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Na czwartkowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega, 23 maja 2024 r. radni uchwalili wyższe diety i pensję prezydenta Łukasza Nowaka >>>
Na czwartkowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega, 23 maja 2024 r. radni uchwalili wyższe diety i pensję prezydenta Łukasza Nowaka >>>Wioletta Wojtkowiak
Diety tarnobrzeskich radnych wzrosną i nie będą już najniższe w kraju, ale prezydent miasta Łukasz Nowak będzie zarabiał miesięcznie mniej od poprzednika. Obie uchwały przegłosowano bez dyskusji na sesji Rady Miasta Tarnobrzega w czwartek 23 maja. Zobacz zdjęcia.

Nowe, wyższe diety tarnobrzeskich radnych uchwalone na sesji w czwartek 23 maja. Ile wyniosą?

Diety tarnobrzeskich radnych należą do najniższych w kraju; nie zmieniały się od 21 lat, bo Tarnobrzeg jako jedyne miasto na Podkarpaciu nie przeprowadził waloryzacji diet radnych i przy ich ustalaniu stosował stary przelicznik uwzględniający półtorakrotność kwoty bazowej.

W poprzednich kadencjach samorządu nie powiodły się próby przeforsowania wyższych diet. Udało się to dopiero na początku IX kadencji. Uchwała w sprawie ustalenia zasad przysługiwania radnym oraz przewodniczącym zarządów osiedli diet oraz zwrotów radnym kosztów podróży służbowych rozpatrywana na sesji 23 maja 2024 roku przeszła 14 głosami za (Marian Cąpała, Wacław Golik, Piotr Gospodarczyk, Kamil Kalinka, Bożena Kapuściak, Norbert Mastalerz, Robert Niedbałowski, Jan Nowak, Anna Pekár, Beata Pięta, Robert Popek, Waldemar Szwedo, Mariusz Turbacz, Adrian Turek).

Dwóch radnych (Waldemar Stępak i Damian Szwagierczak) było przeciw, wstrzymała się jedna osoba (Michał Szczytyński). Głosu nie oddali Alfred Martyniak i Sławomir Partyka. Przed głosowaniem dyskusji nie było.

Jak wylicza się dietę radnego? Zgodnie z przepisami wysokość miesięcznej diety radnego nie może przekroczyć 2,4 krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W 2024 roku kwota bazowa wynosi 1789,42 zł, co oznacza, że radny może maksymalnie otrzymać 4294,61 zł diety z tytułu pełnionego mandatu, ale tylko w gminach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W Tarnobrzegu (podobnie jak w gminach liczących od 15 do 100 tysięcy mieszkańców) radnemu przysługuje do 75 procent maksymalnej wysokości diety.

Zgodnie z uchwałą najwyższą dietę w wysokości 75 procent, czyli 3220,96 zł otrzyma przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega. Diety pozostałych radnych wyniosą od 30 do 65 procent maksymalnej kwoty, zostały zróżnicowane w zależności od pełnionych funkcji.

Poniżej zestawienie nowych diet tarnobrzeskich radnych w porównaniu do obowiązujących dotychczas kwot:

  • Przewodniczący Rady Miasta (75 procent maksymalnej kwoty)- 3220,96 zł. Było - 1878,89 zł
  • Wiceprzewodniczący Rady Miasta (65 procent) - 2791,50 zł. Było - 1610,48 zł
  • Przewodniczący komisji stałych (65 procent) - 2791,50 zł. Było - 1342,07 zł
  • Przewodniczący komisji doraźnych (65 procent) - 2791,50 zł. Wcześniej nie było to wyceniane
  • Radni należący do dwóch i więcej komisji (50 procent) - 2147,30 zł (nowość)
  • Radny należący do jednej komisji (40 procent) - 1717,84 zł. Nowość, bo wcześniej radni pobierali 939,45 zł bez względu na liczbę komisji
  • Radni bez członkostwa w komisji (30 proc., ale w tej kadencji nie ma takich radnych) - 1288,38 zł. Było - 939,45 zł
  • Przewodniczący osiedli (20 procent) - 858,92 zł. Było - 402,62 zł

Uchwała podjęta w czwartek 23 maja wejdzie w życie w sierpniu tego roku. Pierwsze wyższe diety radni otrzymają za sesję we wrześniu.

Radni uchwalili nowe wynagrodzenie prezydenta Tarnobrzega. Ile zarobi Łukasz Nowak?

Na czwartkowej sesji jednogłośnie i bez dyskusji tarnobrzescy radni podjęli uchwałę o wysokości pensji prezydenta od 7 maja 2024 roku.

Na miesięczne uposażenie składa się 9800 złotych wynagrodzenia zasadniczego, 3450 złotych dodatku funkcyjnego oraz 3975 złotych dodatku specjalnego, czyli 30 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (ze względu na charakter pracy i szeroki zakres wykonywanych obowiązków). Ponadto prezydentowi miasta przysługują: dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Po zsumowaniu wynagrodzenia zasadniczego i dodatków okazuje się, że prezydent Łukasz Nowak zarobi 17 225 złotych brutto, a więc mniej od swojego poprzednika, Dariusza Bożka (18 486 złotych brutto).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie