Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola podpisała kolejny kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Artyleryjski  wóz remontu uzbrojenia służy do wykonywania diagnostyki oraz napraw raków w warunkach polowych
Artyleryjski wóz remontu uzbrojenia służy do wykonywania diagnostyki oraz napraw raków w warunkach polowych Huta Stalowa Wola
W siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia, należącego do Ministerstwa Obrony Narodowej, Huta Stalowa Wola podpisała 28 grudnia umowę na dostawę artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia na kwotę ponad kilkudziesięciu milionów złotych.

Wojsko Polskie otrzyma wsparcie logistyczne w postaci pojazdu, który służyć będzie do wykonywania niezbędnej diagnostyki oraz napraw w warunkach polowych sprzętu już dostarczanego w ramach realizacji programu samobieżnej haubicy rak. Konfiguracja kompanijnego modułu ogniowego przewiduje dostawę po jednym egzemplarzu pojazdu artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia na każdy moduł. A moduł składa się z ośmiu produkowanych w Hucie Stalowa Wola samobieżnych moździeży rak, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia, trzech wozów amunicyjnych, jednego wozu technicznego i dwóch wozów rozpoznania.

Artyleryjski wóz remontu uzbrojenia powstał w należacej do Huty Stalowa Wola spółce Jelcz w Jelczu-Laskowicach koło Wrocławia. To pojazd zbudowany w oparciu o podwozie Jelcza 6x6, z kontenerem wyposażonym w niezbędny sprzęt, w tym elektroniczny, do realizacji przeglądów i napraw, wraz z podstawowym magazynem elementów zamiennych. Dodatkowo jest wyposażony w system teleinformatyczny i łączności, który w sposób zautomatyzowany komunikuje się ze szczeblem dowodzenia.

W podpisaniu umowy w kwietniu 2016 roku na dostawy raków dla Wojska Polskiego wzięła udział premier Beata Szydło, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Z ramienia Huty Stalowa Wola umowę popisał ówczesny prezes spółki Antoni Rusinek.

- Kołowy moździerz rak trafi do XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej imienia generała broni Józefa Dowbora - Muśnickiego. To efekt umowy z 28 kwietnia 2016 roku podpisanej pomiędzy MON, a Hutą Stalowa Wola - informował wówczas Bartosz Kownacki, wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wcześniej artylerzyści uczyli się obsługi zarówno systemu topaz jak i użycia kołowego moździerza rak. Natomiast pierwszy moduł samobieżnego moździerza kołowego rak wyjechał w Polskę w niedzielę 25 czerwca 2017 roku z terenu Huty Stalowa Wola. Trafił do 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu w województwie lubuskim. W jego skład którego wchodzi 8 moździerzy kołowych rak i 4 wozy dowodzenia.

Kolejny moduł zostanie przekazany do końca 2017 roku. Następne trzy przekazane zostaną w 2018, a kolejne trzy w 2019 roku. W sumie cały kontrakt obejmuje dostawę 64 moździerzy i 32 wozy dowodzenia o łącznej wartości 968,3 miliona złotych.

Jelcz, należący do Huty Stalowa Wola, podpisał w maju tego roku kontrakt na dostawę 500 sztuk samochodów średniej ładowności Jelcz 442.32 z pakietami logistycznym i szkoleniowym, przeznaczonych dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Umowa obejmuje 97 sztuk pojazdów za ponad 85 miliona złotych.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: MUZOtok: Janusz Panasewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie