Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola włączona do programu zwalczania rakiet

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podpisanie zamówienia, jakie składa amerykańska firma Raytheon w PGZ-Wisła, z lewej Bartłomiej Zając z Huty Stalowa Wola
Podpisanie zamówienia, jakie składa amerykańska firma Raytheon w PGZ-Wisła, z lewej Bartłomiej Zając z Huty Stalowa Wola Huta Stalowa Wola
Amerykańska firma Raytheon składa w Hucie Stalowa Wola zamówienia T&M dotyczące dostaw systemu Wisła T&M. Angielskie Time and Material oznacza pracochłonność plus niezbędne materiały. Zamówienie ma olbrzymie znaczenie dla stalowowolskiej spółki.

Podstawowym zadaniem systemu Wisła, którego uzbrojeniem będą zestawy Patriot, ma być zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, w tym pocisków ze zdolnościami do manewrowania.

Firma Raytheon jest specjalizuje się w rozwiązaniach w zakresie obrony, administracji cywilnej i bezpieczeństwa cybernetycznego. Założona w 1922 roku Raytheon zapewnia najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów misyjnych, usługi wykrywania i wsparcia misji. Raytheon ma swoją siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych.

24 października, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola otrzymała od Raytheon Company zamówienie na usługę przygotowania realizacji przyszłego kontraktu dotyczącą programu Wisła. W ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła pod koniec marca podpisano umowę na pierwszą fazę; w której Polska ma otrzymać 16 wyrzutni Patriot i ponad 200 pocisków, zestawy mają być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, testowanym obecnie w USA.

Podczas podpisania kontraktu Polską Grupę Zbrojeniową reprezentował wiceprezes Sebastian Chwałek, podpisy ze strony HSW złożyli Jacek Kosiński i Bartłomiej Zając a ze strony Raytheon Company Wes Kremer, Tom Laliberty i Pete Bata.

Jest to pierwsze zamówienie złożone w Grupie PGZ przez koncern Raytheon w ramach programu Wisła. Zamówienie obejmuje opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot.

– Wchodzimy w kolejny etap realizacji największego w historii Sił Zbrojnych RP oraz polskiego przemysłu obronnego programu, który jest pierwszym krokiem na drodze do stworzenia wielowarstwowego, kompleksowego systemu obrony polskiego nieba. Partnerstwo z firmą Raytheon i zaangażowanie podmiotów wchodzących w skład naszej Grupy przy realizacji I i II fazy programu WISŁA przyczyni się do pozyskania wielu kompetencji i rozbudowy naszego potencjału techniczno-technologicznego na polu systemów obrony przeciwlotniczej – powiedział na uroczystości wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.

- Złożenie zamówienia T&M na ręce HSW potwierdza gotowość spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ – Wisła do realizacji programu, w tym do przyjęcia offsetu, ale przede wszystkim do przyszłych zamówień w ramach realizacji dostaw systemu Wisła do Sił Zbrojnych RP, a także włączenie w globalnych łańcuch dostaw systemu Patriot - tłumaczy Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW. Kolejnym kamieniem milowym w realizacji programu będzie podpisanie kontraktu wykonawczego na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji I fazy programu Wisła, którego podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku.

W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ uzyska technologię i know-how (wiedzę) pozwalające na uzyskanie ponad 90 procent udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów. Wszystkie dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Takie rozwiązanie obniży również koszt utrzymania cyklu życia systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy.

Konsorcjum PGZ – Wisła odpowiadające za realizację programu Wisła po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów, między innymi największej polskiej spółki artyleryjskiej Huty Stalowa Wola oraz należącej do niej spółek Jelcz i Autosan. Część spółek z Grupy będzie realizować prace jako poddostawcy głównych podmiotów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ WYBORY PRZED II TURĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie