MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet - okno na świat, ale też pułapka

KLAUDIA TAJS [email protected]
O pozytywnych i negatywnych stronach korzystania z internetu wypowiedziała się także młodzież ze Staszica.
O pozytywnych i negatywnych stronach korzystania z internetu wypowiedziała się także młodzież ze Staszica.
- Internet to okno na świat, które pozwala naszym uczniom uczyć się, ale i rozwijać zainteresowania - przekonuje Teresa Żyguła, dyrektor Zespołu Szkół imienia Staszica w Tarnobrzegu. Przez kilka godzin uczniowie, nauczyciele a nawet duchowni odpowiadali na pytanie czy Internet jest dobrodziejstwem czy przekleństwem naszych czasów.

Dyskusja odbyła się w ramach IV Szkolnego Forum Kulturalnego. W tarnobrzeskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Staszica uczy się 760 uczniów. Lekcje informatyki odbywają się średnio dwa razy w tygodniu. Zdaniem dyrekcji Staszica to zbyt mało. - Zajęć powinno być znacznie więcej - apeluje Teresa Żyguła. - W klasach ogólnych prowadzimy technologię informacyjną, w klasach matematyczno - informatycznych jest typowa informatyka. Przedmiot cieszy się dużym zainteresowaniem, lecz jako kierunek studiów wybierają go nieliczni. Są to bardzo trudne i ciężkie, dlatego wybierają go nieliczni nasi absolwenci.

OKNO NA ŚWIAT

W tarnobrzeskim Staszicu działają trzy pracownie komputerowe. Wszystkie powstały dzięki dofinansowaniu z ministerstwa edukacji. Ponadto w szkole działa dobrze wyposażona biblioteka multimedialna i klasopracownie. - W każdej chwili uczeń może z nich skorzystać - zapewnia dyrektor Żyguła. - To właśnie dzięki Internetowi, młodzież dowiaduje się w jakich konkursach mogą uczestniczyć, jakie kierunki kształcenia oferują polskie czy zagraniczne uczelnie. Internet to także biblioteka multimedialna, która pomaga młodym ludziom poszerzyć wiedzę i zainteresowania.
Dyrektor Żyguła nie kryje, że sprawa ściągania przez uczniów programów, jak również włamywanie się na niedozwolone strony, w jej placówce nie jest obcy. - Jest to problem, ale wszystkie nasze komputery są zabezpieczone programem antywirusowym pozyskanym z ministerstwa - zapewnia. - Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wynikających z korzystanie przez naszych uczniów z Internetu, jednak robimy wszystko, by do naruszenia prawa nie doszło.

Sekty, choroby

Czwartkowe forum zgromadziło wielu gości i prelegentów. Wśród wykładowców był ks. Michał Małecki, prefekt parafii św. Józefa w Klimontowie, który przestrzegał uczniów przed licznymi zagrożeniami. Prałat wspomniał między innymi o sektach, które za pośrednictwem Internetu zachęcają młodych ludzi do wstępowania w swoje szeregu.

Młodzież z uwagą wysłuchała wykładu dr Witolda Furgała, który mówił o komputerowych chorobach układu mięśniowo - szkieletowego. - Młodzi ludzie, którzy są w fazie rozwoju, nawet nie zdają sobie sprawy, z tego, że kilkugodzinne siedzenie przed komputerem wpływa niekorzystnie na ich kręgosłup - ostrzegał dr Furgał. - Dlatego co kilkanaście minut należy wstać i odciążyć kręgosłup. Młodzież jest często zbyt zaabsorbowana pracą na komputerze i nie odczuwa bólu. Problem zaczyna się wówczas, gdy komputer jest wyłączany i pojawia się ostry ból.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie