Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wielu chętnych do przewodniczenia niżańskiej Radzie Miasta. Teresa Sułkowska chce zrzec się mandatu

Sławomir CZWAL
W Radzie Miejskiej w Nisku zasiada 21 radnych. Do rady Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 10 radnych, 7 radnych Niżański Blok Wyborczy i 4 radnych Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze.
W Radzie Miejskiej w Nisku zasiada 21 radnych. Do rady Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 10 radnych, 7 radnych Niżański Blok Wyborczy i 4 radnych Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze.
Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 10 mandatów w Radzie Miejskiej w Nisku, Niżański Blok Wyborczy ma 7 mandatów i 4 mandaty Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze. Które ugrupowanie obsadzi radnymi najbardziej intratne funkcje?

Decyzją wyborczą mieszkańców gminy Nisko do 21-osobowej Rady Miejskiej weszli radni reprezentujący trzy komitety wyborcze. Najwięcej radnych, bo aż 10 wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Choć to bardzo dobry wynik, to jednak niewystarczający do rządzenia bez koalicjanta. Patrząc z perspektywy poprzedniej rady, najbliżej PiS-owi będzie do Niżańskiego Bloku Wyborczego. Wspólnie mogą stworzyć koalicję i obsadzić "swoimi" radnymi najważniejsze funkcje w radzie. Wśród kandydatów z PiS-u do przewodniczenia niżańskim radnym jest Waldemar Ślusarczyk, Andrzej Sądej oraz Józef Sroka. Najpoważniejszym kandydatem ze strony Niżańskiego Bloku Wyborczego jest zaś Bogdan Tofilski.

SUŁKOWSKA POZA RADĄ

Za to wiemy już na pewno, że Teresa Sułkowska startująca z Niżańskiego Bloku Wyborczego zrzeknie się mandatu. Choć sama powiedziała nam wczoraj, że decyzję podejmie w tym tygodniu, to jednak parę minut później o jej planach na najbliższe cztery lata wypowiedział się burmistrz Ozimek.
- Chciałbym, aby Teresa Sułkowska została na stanowisku wiceburmistrza - mówi Julian Ozimek, burmistrz Miasta i Gminy Nisko. - Na razie nie zostanie obsadzone stanowisko sekretarza.

JAKA KOALICJA?

Zapytaliśmy również Waldemara Ślusarczyka, byłego przewodniczącego rady z kim PiS będzie chciało dzielić się władzą w radzie.

- Normalne jest to, że ugrupowanie, które zdobyło większość w radzie będzie zgłaszać kandydatów - podkreślił Waldemar Ślusarczyk. - Rozmowy trzeba prowadzić z każdym i są one prowadzone. Patrząc na funkcje przewodniczących komisji stałych powinni się znaleźć przedstawiciele trzech ugrupowań, które weszły do rady. Mamy też kandydata do funkcji przewodniczącego Rady Miejskie, szczegóły będą widoczne przy głosowaniu już w przyszłym tygodniu. Uważam, że ta rada powinna być spokojna, a sesje merytoryczne.

Z dużym dystansem do koalicji z PiS podchodzi miejskie Porozumienia Samorządowo-Gospodarcze.
- Nikt z nami nie rozmawia o funkcjach w radzie - mówi otwarcie Anna Stępień. - Jesteśmy ponad poza podziałami. Będziemy aktywnie uczestniczyć w pracach komisji i na sesjach. Nie będziemy też się bali zadawać pytań.

Dużym zaskoczeniem jeśli nieznalezienie się w składzie nowej rady Krystyny Rębisz, byłego wiceprzewodniczącego Tadeusza Wolaka oraz Stefana Lipki. Do 21-osobowej Rady Miejskiej w Nisku weszło 11 nowych radnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie