Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitan Maria Mirecka-Loryś skończyła 102 lata. Wspólne świętowanie w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Maria Mirecka-Loryś na uroczystości w Stalowej Woli
Maria Mirecka-Loryś na uroczystości w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
Wspólne świętowanie 102. urodzin kapitan Marii Mireckiej-Loryś zorganizował w środę, 7 lutego Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola.

Solenizantka to seniorka ruchu narodowego, przedwojenna Wszechpolka, była komendantka głównej antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet okresu II wojny (NZWK) oraz była Komendantka Wojskowej Służby Kobiet – Armii Krajowej (WSK-AK) Podokręg Rzeszów i Komendantka na Centralny Okręg Przemysłowy (COP) antyniemieckiej Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK).

Będąca w świetnej kondycji Maria Mirecka-Loryś otrzymała mnóstwo kwiatów i upominków od samorządowców i organizacji, list z gratulacjami przystał jubilatce minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Dostałam tak wiele kwiatów, a ja jestem przyzwyczajona do oszczędności, żeby pomagać Polakom na Podolu. Nigdy nie miałam takiej uroczystości - mówiła wzruszona pani Maria.

Dodatkowo w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyła się premiera filmu „Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – do końca wierni Polsce” z udziałem twórców filmu oraz Marii Mireckiej-Loryś, jednej z bohaterek filmu.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie nad Sanem koło Niska. Pochodzi z rodziny o endeckich poglądach, skąd czerpała edukację od pierwszych lat życia. Podczas studiów we Lwowie na Uniwersytecie Jana Kazimierza, włączyła się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej, z którą kontakt utrzymuje do dziś.

W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. W 1943 r. uczestniczyła w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze, które w maju 1936 r. podczas pielgrzymki złożyła polska młodzież akademicka. W 36-osobowej grupie młodzieży Maria Mirecka reprezentowała Lwów, a obecny tam Karol Wojtyła – Kraków.

Aresztowana w Nisku, została przewieziona do WUBP w Rzeszowie. Stąd po kilkudniowym śledztwie trafiła do MBP w Warszawie, a następnie do więzienia w Krakowie. Na mocy amnestii została zwolniona 1.09.1945 r., lecz zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 r. opuściła Polskę, podając się za obywatelkę Luksemburga. Przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. W październiku 1946 r. opuściła Italię i wyjechała do Anglii, a stąd po 5 latach pobytu, w styczniu 1952 r. – do USA. Wraz z rodziną zamieszkała w Chicago. Aktywna działaczka szeregu organizacji polonijnych – m.in. członek ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Od stycznia 1964 r. redaktorka „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce. Organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Od grudnia 1999 r. wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego.

W 2016 roku w setne urodziny została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Mimo sędziwego wieku, kapitan Mirecka-Loryś aktywnie wspiera Polaków na Kresach, gdzie jeździ kilka razy do roku. Można ją spotkać w sierpniu na uroczystościach pod Zadwórzem koło Lwowa, gdzie walczył brat pani Marii, ksiądz Bronisław Marecki - jako jeden z 12 osób ocalały w walce z 1920 roku. Dodatkowo przynajmniej raz w roku lata do Chicago, gdzie mieszkają jej dzieci i wnuczęta.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI - najważniejsze informacje z kraju: Mafia produkująca papierosy rozbita. Szczury obok... szkoły

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie