MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowa jesień w ogrodzie

Agata Kowalczyk
W ogrodzie nie powinniśmy sadzić samych roślin iglastych.  Są piękne i wiecznie zielone, ale bez towarzystwa gatunków liściastych wyglądają zbyt smutno.
W ogrodzie nie powinniśmy sadzić samych roślin iglastych. Są piękne i wiecznie zielone, ale bez towarzystwa gatunków liściastych wyglądają zbyt smutno.
Na drzewach pojawią się już jesiennie przebarwione liście. Jak będą się wybarwiały i czy długo pozostaną na drzewach, zależy to od rodzaju gleby.

W jakiej rośliny rosną, oraz pogody.

Najlepsza jest jesień sucha i ciepła, z dużą ilością słońca, poprzedzona wilgotnym końcem lata. Wówczas możemy obserwować stopniowe przebarwianie się liści i ich długotrwałe utrzymywanie się na drzewie czy krzewie.

Na glebach kwaśnych i przepuszczalnych liście zmieniają kolor ładniej, natomiast słabiej i później przebarwiają się, kiedy roślina ma dużo wody w podłożu. Dlatego ulewne i długie deszcze obracają w niwecz kolorową jesień. Jeśli we wrześniu jest susza to liście zasychają wcześniej i skromniej się przebarwiają.

Niestety, jesienna feeria barw nie trwa długo. Na zimę rośliny muszą zrzucić liście, bo w przeciwnym razie całą roślina by uschła. Fantastyczną pomarańczową i czerwoną barwę przybierają klon palmowy i japoński, perukowiec podolski, który jest atrakcyjny również późnym latem, dzięki puszystym owocostanom. Fotergilla amerykańska - mały, wolno rosnący krzew o zaokrąglonym kształcie przebarwia w różnych odcieniach żółci, czerwieni i fioletu.

Jak szkielet ryby

Irga pozioma, popularny, mało wymagający krzew najpiękniej wybarwia się na słońcu. Jego liście robią się karminowe, co w połączeniu z ogniście czerwonymi owocami oraz charakterystycznym układem gałęzi, przypominającym szkielet ryby, czyni roślinę bardzo ozdobną jesienią. Pomarańczowy kolor przybiera także berberys Thunberga - rozłożysty krzew z łukowato wygiętymi gałązkami, pokrytymi owocami zwisającymi niczym koraliki, utrzymującymi się przez zimę. Ozdobą kaliny olcholistnej są duże, szerokojajowate liście. Gdy roślina rośnie w miejscu słonecznym, liście stają się jaskrawo przebarwione.

Do roślin najpiękniej zmieniających kolor jesienią należy grójecznik japoński. Śliczne, okrągłe listki przypominają z wyglądu serduszka i są bardzo regularnie rozłożone na gałązkach. Po opadnięciu wydzielają przyjemny zapach, podobny do aromatu ciasta drożdżowego lub waty cukrowej.
Kolby aż do wiosny

Zachwycająco wygląda jesienią także sumak octowiec. Roślina ma pokrój parasolowaty. Wytwarza amarantowe owocostany, przypominające kolby, pozostające na drzewie aż do wiosny następnego roku. Liście przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony z domieszką barwy żółtej i pomarańczowej.

Żółty kolor przybierają na jesień także: leszczynowiec małokwiatowy, hortensja pnąca, tulipanowiec, oczar, miłorząb dwuklapowy - o pięknej sylwetce, pospolita brzoza brodawkowata czy dławisz okrągłolistny, którego ozdobą są nie tylko jaskrawożółte liście, lecz także szkarłatne owoce, utrzymujące się aż do zimy.

Pięknie zmieniają kolory także: głóg ostrogowy, azalia pontyjska, aralia japońska, świdośliwa, aronia, borówka amerykańska, kasztanowiec pospolity, trzmielina brodawkowata i wiekoskrzydła, dąb czerwony, buk pospolity.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolorowa jesień w ogrodzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie