MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podsumowała miniony rok

KaT
Dzięki pieniądzom z kapslowego, co roku Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z gminy Baranów wyjeżdżają na letnie obozy.
Dzięki pieniądzom z kapslowego, co roku Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z gminy Baranów wyjeżdżają na letnie obozy. fot. klaudia tajs
Nauka pływania, zakup stołów do gry w bilard i ping - ponga oraz organizowanie obozów letnich dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych było możliwe tylko dlatego, że Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baranowie Sandomierskim, przekazała na ten cel pieniądze. Co roku z różnych imprez organizowanych dzięki pieniądzom z kapslowego, korzysta w gminie kilkuset młodych ludzi i ich rodzice.

"Kapslowe" to nic innego, jak opłaty za koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych. Jak przyznaje przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baranowie, co roku liczba przyznanych koncesji w gminie utrzymuje się na stałym poziomie, co pozwala wspierać członkom komisji, różne formy organizacji wolnego czasu. - Działalność komisji skierowana jest głównie na rzecz dzieci i młodzieży - tłumaczy po. przewodniczący. - Program działalności obejmuje realizację zadań z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Poprzez działalność informacyjną i wychowawczą oraz tworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju młodych ludzi, staramy się motywować dzieci i młodzież, by powstrzymywała się od spożywania alkoholu klub stosowania innych używek, dając alternatywę aktywnego spędzania wolnego czasu.

BASEN NAJPOPULARNIEJSZY

Największa dotacja z "kapslowego" przekazywana jest na dopłatę zajęć nauki pływania. Od kilku lat komisja dofinansowuje zajęcia nauki prowadzone na basenie w Tarnobrzegu. Uczniowie płacą jedynie koszty dojazdu, resztę wydatków pokrywanych jest z budżetu komisji. W zajęciach uczestniczą zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjalnych. Raz w tygodniu na basen z gminy pod opieką
nauczycieli wyjeżdża grupa około 45 - 50 osób.

Komisja finansuje również zajęcia prowadzone w czasie ferii zimowych oraz wakacji. W wolnym czasie dzieci i młodzież chętnie korzystają z takich zajęć, tym bardziej, że organizatorzy prześcigają się w pomysłach i rokrocznie dla uczniów przygotowują coś ciekawego. Są zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, a nawet wycieczki do miejsc, które warto poznać.

PRZEBOJOWE STOŁY

W budżetu, jakim dysponowała komisja, do każdej miejscowości zakupiono betonowe stoły do tenisa. W porozumieniu z propozycjami najmłodszych obywateli gminy, czyli Młodzieżową Radą Miejską, w ubiegłym roku do każdej z 14 miejscowości kupiono stoły bilardowe. Stoły do bilarda w pierwszej kolejności trafiły do świetlic, które powstały na bazie filii zlikwidowanych szkół podstawowych. Budynki na nowo zagospodarowała gmina i przekształciła w mini centra kultury. Natomiast pod koniec roku komisja przekazała stoły do remiz i domów ludowych w pozostałych miejscowościach. - Lokalizację wskazali sołtysi, chodziło o to, aby dzieci i młodzież korzystająca ze stołów bilardowych miała do nich jak najlepszy dostęp w godzinach popołudniowych i wieczornych - wyjaśnia przewodniczący.

Zainteresowanie grami jest bardzo duże. W sezonie wiosenno - letnim ustawione pod gołym niebem stoły do tenisa przyciągają rzesze amatorów, podobnie jest z grą w bilard.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie