Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja miodem płynąca

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podczas konferencji pszczelarze z naszego regionu oferowali różne miody
Podczas konferencji pszczelarze z naszego regionu oferowali różne miody Zdzisław Surowaniec
W auli Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się w piatek III Forum Pszczelarskie pod hasłem „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Udział wzięła rekordowa liczba uczestników - ponad 300 pszczelarzy oraz mieszkańcy. Ci ostatni szczególnie byli zainteresowani trwającym przez kilka godzin kiermaszem.

W tym roku – ze względu na liczną frekwencję uczestników, forum odbyło się w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, który dysponuje odpowiednio dużą aulą i urządzeniami do prezentacji wykładów.

– Cieszy mnie to ogromne zainteresowanie naszą konferencją. Jeśli to wydarzenie będzie nadal się tak rozwijać, to za rok będziemy tu gościć pszczelarzy z połowy Polski – mówił podczas otwarcia starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. Podkreślił również, że pszczelarstwo to pasja nie tylko piękna, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczna.

- Obecnie w naszym rejestrze mamy zarejestrowanych na terenie Powiatu Stalowowolskiego 223 pasieki. W ciągu ostatniego roku przybyło 11 – mówił Janusz Sudoł, Powiatowy Lekarz Weterynarii, który od samego początku wspiera stalowowolskie Starostwo Powiatowe w organizacji forum pszczelarskiego.

Goszcząca na spotkaniu dr Izabela Jasicka - Misiak z Uniwersytetu Opolskiego, jeden z prelegentów, prowadzi bowiem od kilku lat badania miodu pod kątem chemicznym. Badała miody niemal z całego świata: Europy, Republiki Południowej Afryki, Australii, Kanady czy Japonii. Szczególnie interesuje się ilością flawonoidów w miodach (w nawłociowym), odpowiadających za właściwości antyrodnikowe i antyrakowe.

- Z kontroli przeprowadzonych w ostatnich latach przez Inspekcję Handlową wynika, iż na rynku krajowym pojawiły się miody fałszowane, tworzone na bazie wysoko słodkiego syropu glukozowo-fruktozowego wytwarzanego ze skrobi. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż do naszego kraju sprowadza się znaczne ilości tego produktu, chociaż na rynku krajowym oferuje się niewiele miodu z zagranicy. Istnieje zatem podejrzenie, że zdarzają się przypadki mieszania miodu rodzimej produkcji z importowanym gorszej jakości. Dlatego też poszukiwanie nowych metod badania jakości miodów szczególnie miodów odmianowych jest wyzwaniem, któremu może sprostać analiza chemicznego składu tych miodów - uważa dr Izabela Jasicka - Misiak.

Prawdziwy miód poza naturalną słodyczą, kwiatowym aromatem, bursztynową barwą, powinien zawierać pierwiastki, między innymi: wapń, fosfor żelazo, mangan i potas oraz biologiczne enzymy i kwasy organiczne. Złoty nektar działa profilaktycznie, bakteriobójczo i detoksykująco - mówią znawcy apiterapii..

Tegoroczna konferencja przyciągnęła hodowców pszczół z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego: - Cieszy mnie to ogromne zainteresowanie naszą konferencją. Jeśli to wydarzenie będzie nadal się tak rozwijać, to za rok będziemy tu gościć pszczelarzy z połowy Polski – mówił podczas otwarcia starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie