Konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową i korzystnym oprocentowaniem w Banku Pekao

Materiał promocyjny Banku Pekao S.A.
Zakup własnego mieszkania to ogromna inwestycja, która z reguły wymaga dużego kredytu lub wieloletniego oszczędzania. Bank Pekao przygotował jednak specjalną ofertę dla osób chcących kupić swoje pierwsze „M”, która znacznie ułatwia regularne odkładanie. Klienci w przedziale wiekowym 13-45 mogą skorzystać z Konta Mieszkaniowego z dostępem do premii mieszkaniowej i wielu innych korzyści.

Kto może otworzyć Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe w ofercie Banku Pekao jest jednym z produktów związanych z rządowym programem „Pierwsze Mieszkanie”. To inicjatywa, która ma na celu ułatwienie młodym Polakom zakupu własnego lokum – jej elementem jest także bezpieczny kredyt mieszkaniowy, który również jest dostępny w Banku Pekao. Wytyczne programu zawierają pewne wymagania wspólne dotyczące zarówno kredytu, jak i konta:

  • maksymalny wiek – 45 lat,
  • oferta dostępna jedynie dla osób, które nie są obecnie i nie były w przeszłości właścicielami domu lub mieszkania.

Warto zaznaczyć, że Konto Mieszkaniowe jest dostępne już od 13. roku życia. Dzięki temu jest to atrakcyjna propozycja m.in. dla rodziców dzieci w wieku 13-18 lat, którzy chcą pomóc swoim pociechom w odkładaniu na pierwsze mieszkanie. Konto może być prowadzone przez maksymalnie 10 lat. Bank Pekao jako pierwszy na rynku umożliwił otwieranie Kont Mieszkaniowych, które jest dostępne w ofercie banku już od 10 lipca. Ponadto w pierwszych miesiącach sprzedaży obowiązują dodatkowo promocyjne warunki oprocentowania, które jeszcze bardziej zwiększają atrakcyjność oszczędzania na tym koncie w Banku Pekao.

Promocyjne oprocentowanie przez pierwsze 6 miesięcy

Klienci, którzy założą Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao w okresie do 31 października 2023 r., mogą skorzystać z promocyjnego oprocentowania 5% przez 6 miesięcy (a dokładniej – 183 dni) od dnia otwarcia rachunku.

Odsetki bez podatku, brak opłat i prowizji

Jednym z najważniejszych benefitów Konta Mieszkaniowego jest zwolnienie z podatku dochodowego (powszechnie nazywanego „podatkiem Belki”) odsetek naliczanych od środków na tym koncie – w przeciwieństwie do standardowych kont oszczędnościowych na koniec miesiąca do salda rachunku dopisywane są odsetki brutto. Należy jednak pamiętać, że w razie wypłaty środków na inny cel niż zakup pierwszego domu lub mieszkania kwota jest pomniejszana o wcześniej naliczoną i nie pobraną wartość podatku dochodowego. Kolejną zaletą Konta Mieszkaniowego jest fakt, że obsługa rachunku jest całkowicie darmowa – Klient nie ponosi żadnych opłat ani prowizji za prowadzenie oraz wszelkie dyspozycje dotyczące tego konta.

Premia mieszkaniowa z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego

Rynek nieruchomości potrafi być dość nieprzewidywalny, zwłaszcza gdy planujemy zakup domu lub mieszkania dopiero za kilka lat. Z tego względu Konto Mieszkaniowe zapewnia unikalne, niedostępne na innych produktach oszczędnościowych, zabezpieczenie dla klientów, dzięki któremu oszczędności odkładane na tym koncie nie tracą na wartości w długoterminowej perspektywie. Mowa o tzw. premii mieszkaniowej, wypłacanej z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Jest to kwota naliczana od sumy oszczędności wpłaconych przez klienta na konto za każdy rok prowadzenia konta, ogłaszana w BIP BGK do 10 marca następnego roku. Jej wysokość jest równa wskaźnikowi średniorocznej inflacji za rok ubiegły lub wskaźnikowi wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkania – wybierany jest wskaźnik, którego wartość będzie wyższa. Również w tym przypadku należy zaznaczyć, że premia jest wypłacana wyłącznie wtedy, gdy środki zgromadzone na koncie zostaną wykorzystane na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Konto Mieszkaniowe – inne ważne warunki prowadzenia kont

Oprócz wymagań dotyczących wieku oraz braku własnego lokalu należy zwrócić uwagę również na inne ważne warunki związane z prowadzenie Konta Mieszkaniowego. Przede wszystkim rachunek może być otwarty tylko na jedną osobę. Oznacza to, że ewentualne wspólne oszczędzanie na zakup pierwszego „M” wymaga założenia osobnych kont, co umożliwi w przyszłości m.in. wypłatę premii mieszkaniowej na każdym oddzielnym koncie. Najistotniejszą kwestią jest jednak konieczność zapewnienia regularnych comiesięcznych wpływów na to konto w wysokości nie mniejszej niż 500 zł i nie większej niż 2 000 zł. Klienci mają możliwości raz na każdy rok kalendarzowy niezrealizowania ww. wpłaty. Ale jeżeli taka sytuacja z brakiem wpłaty wystąpi w dwóch miesiącach w roku to bank zgodnie z warunkami oferty zamknie Konto Mieszkaniowe a oszczędności zostaną przekazane na konto osobiste klienta lub na Lokatę Mieszkaniową.

Lokata Mieszkaniowa

Lokata Mieszkaniowa to produkt, który bank zakłada w określonych przypadku w wyniku przekształcenia Konta Mieszkaniowego. Lokaty tej Klienci nie mogą założyć samodzielnie jako odrębnego produktu. Kiedy bank będzie zakładał Lokaty Mieszkaniowe ze środków zgromadzonych na Koncie Mieszkaniowym:

  • po 10 latach prowadzenia Konta Mieszkaniowego, lub
  • po co najmniej 3 latach od zawarcia umowy o Konto Mieszkaniowe w razie braku realizacji dwóch miesięcznych wpłat w roku kalendarzowym, lub
  • po co najmniej 3 latach od zawarcia umowy i wypłacie części środków z Konta Mieszkaniowego na inny cel niż zakup domu lub mieszkania.

Lokata Mieszkaniowa oferuje oprocentowanie w wysokości minimum 75% stopy standardowej lokaty terminowej na okres 12 miesięcy dostępnej dla wszystkich klientów indywidualnych w Banku Pekao.

Szczegółowe informacje dotyczące zarówno konta, jak i lokaty są dostępne na stronie banku oraz w odniesieniu do oprocentowania w Regulaminach promocji. Ponadto więcej dodatkowych informacji o zasadach prowadzenia Kont Mieszkaniowych oraz Lokat Mieszkaniowych znaleźć można w Ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dnia 26 maja 2023 r., która jest również dostępna na stronie banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową i korzystnym oprocentowaniem w Banku Pekao - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie