Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka na jubileusz gazetki w szkole w Jeżowem

Konrad SINICA
Ryszard Mścisz (drugi od lewej) w towarzystwie autora okładki i dziewcząt, które wykonywały rysunki do książki.
Ryszard Mścisz (drugi od lewej) w towarzystwie autora okładki i dziewcząt, które wykonywały rysunki do książki. Konrad Sinica
Swojski diabeł i inne humoreski. Taki tytuł nosi najnowsza książka Ryszarda Mścisza, polonisty z Zespołu Szkół w Jeżowem. Publikacja została wydana z okazji jubileuszu gazetki szkolnej Post Scriptum. Jest to zbiór tekstów, które przez lata ukazywały się na jej łamach.

W tym roku mija 10 lat istnienia gazetki Post Scriptum wydawanej w Zespole Szkół w Jeżowem. Pismo było dwukrotnie nagradzane jako najlepsza gazetka szkolna w Polsce, kilkakrotnie na Podkarpaciu, wielokrotnie znajdowało się w ścisłej czołówce ogólnopolskich konkursów, zawsze jako jedyna gazetka ponadgimnazjalna wychodząca w szkole wiejskiej.

POETA I SATYRYK

Opiekunem gazetki od samego początku jest polonista Ryszard Mścisz, który bywa jednocześnie poetą, publicystą, satyrykiem i regionalistą. Przez 10 lat napisał on też szereg tekstów do gazetki, które w jakiś sposób uzupełniały artykuły, rysunki, komiksy i inne dzieła wielu uczniów wnoszących przez te lata swój wkład w dorobek i tradycję Post Scriptum.

Jubileusz został uhonorowany książką "Swojski diabeł i inne humoreski", będącą wyborem humorystycznych tekstów, które przez lata ukazywały się w gazetce. Znajdują się w niej teksty opiekuna gazetki, ale można by również wydać obszerny tom z literackimi tekstami kolejnych uczniowskich redaktorów i współpracowników redakcji.

Projekt okładki książki wykonał anglista Marek Piśko, który niejednokrotnie z gazetką współpracował jako autor komiksowych historyjek czy tekstu. Dwoje z autorów rysunków do tej publikacji, Izabela Krasoń i Damian Olejarczyk, to już absolwenci szkoły, pozostali - Karolina Szewczyk, Agata Iskrzak, Mariola Bujak i Angelika Hurej-Dyrcz - chodzą obecnie do jeżowskiego LO.

DRAPIEŻNIE I DELIKATNIE

- Teksty zawarte w liczącej 120 stron książce mówią o relacjach damsko-męskich, rzeczywistości szkolnej i wiejskiej, są parodiami czy trawestacjami znanych seriali, filmów i książek, przynosząc pełne humoru spojrzenia na znane postaci i wydarzenia - mówi Ryszard Mścisz, autor książki. - Niekiedy ów humor jest delikatny i łagodny, innym razem drapieżny, wręcz ostry, ale wszystko to w gruncie rzeczy wynika z przyjętej konwencji i winno być traktowane z dużym dystansem, rezerwą, a odnośniki do rzeczywistości w zasadzie też objawiają się z przymrużeniem oka.

Wydany zbiór tekstów jest zaledwie namiastką tego, co ukazało się w dotychczasowych 58 numerach Post Scriptum. - Zebranie w takiej publikacji tekstów literackich o podobnym charakterze dowodzi, że Post Scriptum zachowuje swoją wyjątkowość, stawiając nie tylko na formy dziennikarskie - dodaje Ryszard Mścisz. - Ta literackość stała się pewnym wyróżnikiem gazetki niemal od początku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie