MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnia talentów technicznych. Uczniowie niżańskiego "elektryka" nagrodzeni za innowacyjne pomysły

Sławomir CZWAL
- Wspólne zdjęcie laureatów Olimpiady Innowacji Technicznej.
- Wspólne zdjęcie laureatów Olimpiady Innowacji Technicznej. Fot. archiwum
Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku zdominowało tegoroczny finał Olimpiady Innowacji Technicznej. Szkoła zanotowała 17 laureatów i 25 finalistów. Dzięki olimpiadzie laureaci konkursu mają już indeksy na wyższe uczelnie techniczne w kieszeni.

17 laureatów

17 laureatów

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku w finale Olimpiady Innowacji Technicznej uzyskało aż 17 laureatów i 25 finalistów.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, startujący w konkursach technicznych, potwierdzili wysoki poziom kształcenia w swojej szkole. Tym razem ich prace zostały docenione przez jury w finale Olimpiady Innowacji Technicznej.

ŚCISŁA CZOŁÓWKA

W finale Olimpiady Innowacji Technicznej brały udział te same prace co w stalowowolskim konkursie "Od pomysłu do przemysłu". Tym razem jury doceniło innych pomysłodawców. Finał był wprost idealny dla niżańskiej szkoły, gdyż okazało się, że "elektrykowi" przypadło aż 17 laureatów i 25 finalistów. Taki wynik lokuję RCEZ w ścisłej czołówce szkół technicznych całego kraju.

Pierwsze miejsce w kategorii usprawnienia softwarowo techniczne przypadło Tomkowi Dutce oraz Kamilowi Grąz za "Układ zamka zapewniający prawidłowe zamknięcie drzwi przez niewidomych". W pracy został zastosowany włącznik krańcowy, który zamyka cały obwód, czego następstwem jest wydawany przez syntezator mowy komunikat, na przykład "drzwi zamknięte" - powtarzany kilkakrotnie. W tej samej kategorii drugie miejsce przypadło również uczniom niżańskiego "elektryka". Tym razem doceniono "Bezinwazyjny miernik przepływu krwi" służą do pomiaru przepływu krwi w żyłach. To rozwiązanie opracowali Tomasz Dutka oraz Dawid Grzybowski.

Trzecie miejsce w kategorii "pomysł techniczny" przypadło Radosławowi Čonka za "Mikrofon kierunkowy dalekosiężny". Urządzenie służy do rejestracji dźwięków takich jak szum nart skoczka narciarskiego lub trzepot skrzydeł ptaków. Mikrofonem tym zainteresowała się firma Alphard zajmująca się profesjonalną elektroakustyką. Firma zamierza wdrożyć ten projekt do produkcji. Wśród prac wyróżnionych znalazły się: elektrownie jądrowe, energia wiatrowa to krok w przód z odnawialnymi źródłami energii czy innowacyjna laska dla niewidomych.

INDEKSY DLA NAJLEPSZYCH

- Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku są największą grupą nagrodzonych w tegorocznej edycji, mają także więcej laureatów niż chociażby szkoły techniczne z Warszawy- mówi z dumą Marian Chrapko, opiekun młodych naukowców w RCEZ w Nisku. - Wszyscy laureaci i finaliści otrzymują tytuł Młodego Innowatora, a sami laureaci otrzymują zwolnienie z egzaminu wstępnego na uczelnię wyższą według ustaleń senatu danej uczelni, a także są zwolnieni z egzaminu zawodowego w RCEZ - części pisemnej.

Na oficjalny odbiór nagród do Warszawy wybrała się dość liczna grupa, bo oprócz 40 uczniów "elektryka" byli dyrektorzy szkoły, rodzice oraz władze powiatu niżańskiego. Za pomysły uczniowie otrzymali puchary, odtwarzacze dvd i aparaty fotograficzne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie