MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Markowa gotowa na przyjęcie pielgrzymów. Wierni proszeni są o weryfikowanie komunikatów i ogłoszeń na stronie ulmowie.pl [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
Gmina Markowa jest odpowiedzialna za przygotowanie infrastruktury. - Jesteśmy już na finiszu, jeśli chodzi o przygotowanie odcinków dróg, poprawę terenu i łączniki komunikacyjne. Łączniki mają poprawić bezpieczeństwo uczestników i organizację tego wydarzenia. Równolegle organizatorzy pracują nad techniką sceniczną, nad zagospodarowaniem przestrzeni przeznaczonej na ołtarz i dla gości na stadionie oraz przestrzeni dla wiernych na błoniach koło stadionu - mówi wójt Markowej Mirosław Mac.

Przed 10 września odbędą się jeszcze próby zastosowanych technik, m.in. nagłośnienia.

Wójt gminy Markowa i komitet organizacyjny uroczystości beatyfikacyjnych przy archidiecezji przemyskiej proszą wiernych o weryfikowanie komunikatów i bieżących ogłoszeń na stronie internetowej ulmowie.pl.

- Na tej stronie są najbardziej wiarygodne informacje - mówi Mirosław Mac. - Przed udaniem się do Markowej prosimy o weryfikowanie na stronie ulmowie.pl informacji pod kątem parkingów i organizacji ruchu dla autobusów i aut osobowych oraz innych informacji dla wiernych.

Dla pielgrzymów przyjeżdżających do Markowej autobusami i samochodami osobowymi przygotowane są parkingi. Parkingi znajdują się w miejscowościach sąsiadujących z Markową. Po opuszczeniu autokarów i aut osobowych pielgrzymi będą mieli do pokonania pieszo ok. 3 km do miejsca uroczystości.

Kierowcy autokarów powinni parkować na wyznaczonych parkingach (ich mapa i dokładny opis znajduje się na ulmowie.pl). Np. grupa modlitewna Betania, która przyjedzie z Krosna, ma zaparkować na parkingu przeznaczonym dla dekanatu Krosno.

Pielgrzymi, którzy przyjadą autami osobowymi spoza archidiecezji przemyskiej, powinni zostawiać auta na parkingach we wsi Gać. Ci, którzy przyjadą autami osobowymi z archidiecezji przemyskiej, powinni parkować na parkingach w Soninie, Wysokiej, Głuchowie, Białobokach i między Lipnikiem a Markową. Kierowcy aut osobowych, dojeżdżając w okolice powiatów Łańcut lub Przeworsk, powinni umieścić za szybą następujące oznaczenie: dla samochodów spoza archidiecezji przemyskiej - białą kartkę formatu A4 z wypisaną wielką literą „P”; dla samochodów z terenu archidiecezji - białą kartkę formatu A4 bez żadnych napisów.

Do udziału w liturgii beatyfikacyjnej przygotowują się lokalne chóry i orkiestry z terenu archidiecezji. 10 września przed uroczystością beatyfikacyjną odbędzie się program słowno-muzyczny (początek godz. 8 rano). Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 10 i potrwa około dwóch godzin. Podczas mszy wysłannik papieża Franciszka - kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych - ogłosi rodzinę Ulmów błogosławionymi Kościoła katolickiego. Z chwilą ogłoszenia formuły beatyfikacyjnej zostanie odsłonięty obraz nowych błogosławionych oraz uroczyście wniesiony relikwiarz z ich relikwiami.

O godz. 12 nastąpi połączenie z Watykanem i modlitwa Anioł Pański, o godz. 12.15 przewidziany jest program słowno-muzyczny, a o godz. 16 na cmentarzu w Jagielle, gdzie zostali pochowani pomordowani Żydzi, zostanie odmówiona modlitwa, w której weźmie udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

- Dziś zakończyliśmy wykonanie „twardej” infrastruktury, czyli ogrodziliśmy teren, żeby zabezpieczyć go na czas montażu urządzeń i samego wydarzenia. Ponadto wykonaliśmy główne konstrukcje, w tym sceny, a w tej chwili budujemy wielkoformatowe ekrany ledowe, nagłośnienie oraz scenografię – powiedział nam w poniedziałek Jacek Podgórski, producent Blu Experience Sp. z o.o. w Krakowie.

W miejscu sobotniego koncertu i niedzielnych uroczystości religijnych stanie osiem wielkoformatowych ekranów plus ekrany, które będą stać w strefie ołtarza, diakonii i chóru. – Wszystko idzie zgodnie z założonym harmonogramem. Jesteśmy jeden dzień do przodu na wykonanie zlecenia. Oddanie stref ołtarza i sektorów planowane jest na 8 września o godz. 11. Następnie odbędą się próby. W sobotę odbędzie się koncert, a w nocy z soboty na niedzielę będzie dobudowywany ołtarz – powiedział Jacek Podgórski.

Do poniedziałku do Markowej przyjechało 26 tirów i kilkanaście samochodów dostawczych ze sprzętem z całego kraju. Ale to nie koniec, gdyż przyjedzie jeszcze 14 tirów z wyposażeniem. – Jesteśmy głównym wykonawcą, działamy z wieloma partnerami z Krakowa, Warszawy, Poznania i z Podkarpacia - powiedział „Nowinom” Jacek Podgórski z Blu Experience.

tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Markowa gotowa na przyjęcie pielgrzymów. Wierni proszeni są o weryfikowanie komunikatów i ogłoszeń na stronie ulmowie.pl [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie