Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masło lasowiackie na liście tradycyjnych produktów mlecznych

Zdzisław Surowaniec
Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Sławomir Czwal kieruje stalowowolską mleczarnią od dwóch lat
Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Sławomir Czwal kieruje stalowowolską mleczarnią od dwóch lat Zdzisław Surowaniec
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego przewodniczący Ryszard Andres, starosta Janusz Zarzeczny oraz wicestarosta Mariusz Sołtys na ręce prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Sławomira Czwala oraz pełnomocnika Zarządu Sylwii Burdzy przekazali dyplom oraz gratulacje z okazji wpisania masła lasowiackiego na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz także: Niemieckie targi pracy dla Polaków

(Dostawca: x-news)

Masło lasowiackie to już kolejny produkt stalowowolskiej mleczarni, który w ten sposób został wyróżniony. Wcześniej na listę produktów tradycyjnych została wpisana śmietana lasowiacka, a także ser twarogowy lasowiacki.
- To ogromne wyróżnienie dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli, doceniamy Państwa starania i wysokiej jakości produkty, które nawiązują do tradycji naszego regionu – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podczas uroczystego przekazania dyplomu podpisanego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

Prezes mleczarni w Stalowej Woli Sławomir Czwal zachęcał do kupowania lokalnych produktów firm działających na naszym terenie, bo to właśnie realnie przekłada się na utrzymanie miejsc pracy na naszym lokalnym rynku.

Masło lasowiackie to produkt wyrabiany przez Lasowiaków na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Do jego wyrobu służyła specjalna maselnica. Do niej wlewało się około 5 litrów zebranej śmietany, zakrywało nakładką, nakładano pierścień i ubijano aż do momentu wykształcenia się krupek masła, następnie formowano je w osełkę. Przy ubijaniu masła zwykle uczestniczyła cała rodzina: babcie, mamy i wnuczęta.

Wyroby stalowowolskiej mleczarni mają stałych zwolenników, wyrabiane są tradycyjnymi metodami i mają naturalny smak
Wyroby stalowowolskiej mleczarni mają stałych zwolenników, wyrabiane są tradycyjnymi metodami i mają naturalny smak Zdzisław Surowaniec

Zakład Mleczarski w Stalowej Woli istnieje od 1962 roku. W 1980 roku Uchwałą Walnego Zgromadzenia Przedstawicieli powołano Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Stalowej Woli. Od tego czasu Spółdzielnia przechodziła wiele zmian. Obecnie po zmodernizowaniu i zakupieniu nowych linii technologicznych jest znanym i cenionym producentem wysokiej jakości wyrobów mleczarskich.Bazę surowcową Spółdzielni stanowią dostawcy mleka z 27 gmin z dziewięciu powiatów województwa podkarpackiego i lubelskiego. Mleko do Spółdzielni dostarcza średnio około tysiąca rolników, którzy spełniają wysokie wymagania weterynaryjne i jakościowe.

Wyroby spółdzielni są doceniane. Ser twarogowy półtłusty krajanka i krówka mleczna produkowane tutaj zdobyły przed dwoma laty certyfikaty „Doceń polskie”. Krówka została dodatkowo uhonorowana tytułem Top Produkt. Ser twarogowy spółdzielnia produkuje od lat. Natomiast krówki są wyrabiane od wiosny 2012 roku. Uzyskanie na mleczne pomadki najwyższego wyróżnienia jest olbrzymim sukcesem mleczarzy, którzy jako pierwsi na Podkarpaciu produkują krówki. Produkowane ręcznie stalowowolskie krówki szybko zyskują sobie popularność, choć mają dużą konkurencję, bo w Polsce ich wyrobem zajmuje się sto mleczarni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie