Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tarnobrzega zapłacą więcej za wodę

Redakcja
Nową taryfą za wody opadowe i roztopowe od marca przyszłego roku zostaną obciążone podmioty gospodarcze, których powierzchnia utwardzona przekracza 300 metrów kwadratowych. Dlatego wśród płatników na pewno będzie market przy ulicy Jachowicza.
Nową taryfą za wody opadowe i roztopowe od marca przyszłego roku zostaną obciążone podmioty gospodarcze, których powierzchnia utwardzona przekracza 300 metrów kwadratowych. Dlatego wśród płatników na pewno będzie market przy ulicy Jachowicza. fot. Klaudia Tajs
To już pewnie. Od marca przyszłego roku, większe podmioty gospodarcze działające na terenie gminy Tarnobrzeg, będą płaciły za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Wzrośnie także cena wody. Z propozycjami nowych taryf zapoznał się prezydent miasta.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, główny dostawca wody i odbiorca ścieków, co roku w grudniu przedkłada prezydentowi miasta propozycje przyszłorocznych taryf. Po wczorajsze konferencji prasowej, wiadomo już, że Tarnobrzeg stał się kolejnym miastem w Polsce, w którym będzie obowiązywała opłata za wody opadowe i roztopowe. - Już ponad 70 miast w Polsce wprowadziło te opłaty i w wielu miastach działania wdrażane są etapowo, dlatego w Tarnobrzegu będzie podobnie -
apowiedział Antoni Sikoń, prezes PGK.

ZALECENIA ZESPOŁU

Jak tłumaczył prezes Sikoń, wprowadzenie opłat za "deszczówkę", to zastosowanie się przez władze spółki, do zaleceń zespołu, jaki od kwietnia do września tego roku, analizował koszty funkcjonowania jego przedsiębiorstwa. - Opinia zespołu, oparta była na doświadczeniach krajowych i sprawiła, że spółka zastosowała się do tych zaleceń - dodał prezes Sikoń. - W trakcie pracy zespołu, spółka przedstawiła wiele informacji. Sami członkowie zespołu podali wiele podobnych rozwiązań na szczeblu krajowym. Ta taryfa jest nowością w skali kraju.

NA POCZĄTEK 50 PŁATNIKÓW

Opłata od deszczówki zacznie obowiązywać od marca przyszłego roku. Na początek wyznaczono 50 podmiotów gospodarczych, których powierzchnia utwardzona przekracza 300 merów kwadratowych. Z obowiązku płatności zwolniono budynki jedno i wielorodzinne oraz użyteczności publicznej jak szkoły, urzędy i przedszkola. Jak zapewnia prezes Sikoń, jego spółka może skorzystać z możliwości wprowadzenia tej opłaty, gdyż zabezpiecza oddzielny rzut ścieków opadowych do Wisły. Z obliczeń spółki wynika, że teren objęty opłatą od deszczówki wyniesie 612 tysięcy metrów kwadratowych. - Każdy podmiot, co miesiąc będzie płacił od metra powierzchni kwadratowej 0,21 groszy netto - podlicza prezes Sikoń. - Ponad 560 tysięcy metrów kwadratowych należy do gminy Tarnobrzeg, która z tytułu tej opłaty, w przyszłym roku zapłaci nam, około milion złotych.

WODA DROŻSZA

Przedsiębiorstwo podnosi także cenę wody. Od marca jeden metr sześcienny wody wzrośnie o 91 groszy brutto. Tym samym z dotychczasowej ceny 3 złotych 57 groszy, wzrośnie do 4 złotych 48 groszy. Jak dodają władze spółki, na uwagę zasługuje fakt, że nie wzrasta opata abonamentowa za wodę, którą co miesiąc uiszczają odbiorcy i nadal będzie wynosić 6 złotych 17 groszy brutto. - Opłata za odbiór ścieków także pozostaje bez zmian i wyniesie 4 złote 98 groszy brutto - dodaje prezes Sikoń.
Przed zatwierdzeniem taryf przez prezydenta miasta, z proponowanymi stawkami zapoznają się radni Tarnobrzega, którzy wyrażą w tej sprawie swoją opinię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie