Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija trzeci rok odbudowy dworu „Resztówka” Ośrodka Dziedzictwa Lokalnego w Kotowej Woli. Prace budowlane postępują

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dwór w Kotowej Woli, uratowany od zniszczenia, z każdym rokiem wygląda coraz piękniej
Dwór w Kotowej Woli, uratowany od zniszczenia, z każdym rokiem wygląda coraz piękniej Zdzisław Surowaniec
Fundacja Fundusz Lokalny SMK z dniem 30 grudnia 2019 roku stała się właścicielem i opiekunem Dworu w Kotowej Woli, cudem uratowanego przed ruiną. Od tamtego czasu postępują prace przy odbudowie.

Dwór "Resztówka" w Kotowej Woli

W 2020 roku udało się odbudować stropy nad piwnicami, co stało się „fundamentem” dla prac zrealizowanych w 2021 roku, którymi było wykonanie wszystkich instalacji (kanalizacja, woda, centralne ogrzewanie, elektryka, gaz, monitoring wizyjny, przyłącza do sieci zewnętrznych: gaz, woda, energia, kanalizacja) oraz robót budowlanych takich jak: wzmocnienie lub odbudowa wszystkich nadproży oraz fundamentów ściany północnej. Wykonane zostały także tynki, odnowione ściany w piwnicach, wykonane schody zewnętrzne. Zrealizowano także utwardzenie terenu pod drogi i chodniki oraz altanę (w ramach gminnego projektu LOWE).

Rok 2022 przyniósł kolejne zmiany. Po akceptacji przez mieszkańców Kotowej Woli naszej wizji odtworzenia parku podworskiego, udało się wspólnie z gminą Zaleszany rozpocząć prace scaleniowe gruntów wokół budynku. Bez scalenia gruntów nie byłoby możliwe planowanie parku oraz wyznaczenie dróg dojazdowych i miejsc parkingowych. Został uporządkowany teren w bezpośrednim sąsiedztwie budynku: wykonane zostały chodniki, zasiana trawa, wody z rynien dachowych odprowadzane są do starego koryta Osy.

Nowe tynki na elewacji

Elewacja budynku otrzymała nowe tynki (część ścian), a zmurszałe i zepsute gzymsy dolne i ściana fajermuru zostały naprawione. Ściana wschodnia i zachodnia dodatkowo została docieplona. W środku budynku ściany parteru zostały zagruntowane i pomalowane podkładem farby. Wykonane zostały schody wewnętrzne i stalowy stelaż pod strop w klatce schodowej. To tylko najważniejsze prace remontowe.

Tegoroczne nakłady Fundacji na remont dworu przekroczą 140 tysięcy złotych (środki własne) oraz 60 tysięcy złotych z dotacji przekazanej przez gminę Zaleszany. Dzięki środkom z Rządowego Programu Rozwoju Uniwersytetów Ludowych udało się przeprowadzić 6 szkoleń zawodowych (blisko 100 uczestników) oraz wyposażyć parter budynku w niezbędne meble i sprzęt.

Odbudowa Resztówki

Natomiast duże zainteresowanie społeczne odbudową Resztówki skłoniło Fundację do organizacji dla zainteresowanych środowisk wydarzeń na terenie dworu. Odwiedziło dwór dwie grupy rowerowe (ponad 200 osób), w październiku altana gościła wolontariuszy, którzy pomagali na ukraińskiej granicy. W listopadzie Fundacja świętowała 10 lat aktywności, a w grudniu zostały zorganizowane „Dni Otwarte Dworu” dla mieszkańców Kotowej Woli połączone z konkursem ozdób świątecznych dla uczniów szkoły podstawowej, ubieraniem choinki i koncertem młodych artystów ze szkoły muzycznej w Stalowej Woli.

Plan na 2023 rok jest następujący: dokończyć tynki zewnętrzne, szczególnej pracy wymagać będą gzymsy górne, kolumny oraz sztukateria, w jaką ozdobione były drzwi i okna; obłożyć materiałem naturalnym (granit) schody, werandy i korytarze na parterze; wykonać sztukaterię i ubarwienia ścian już w wersji ostatecznej (parter); ułożyć parkiety i listwy przypodłogowe na parterze: wykonać balustrady na schodach i werandach; w przypadku wykonania okrawężnikowania parkingu i drogi do niego Fundacja rozpocznie planowanie parku podworskiego i wykona niwelację terenu oraz przygotuje grunt pod sianie trawy i nasadzenia roślinności.

W dalszej perspektywie w latach 2024-2025 pozostaną do wykonania: chodniki i ścieżki w parku podworskim; sztukateria na zewnątrz (dokończenie) i malowanie w wersji ostatecznej elewacji; poprawki, korekty w całości; wykonanie poprawek tynkarskich wraz zagruntowaniem i pomalowaniem ścian i sufitów w piwnicach.

Wyżej przedstawione prace wedle bardzo ostrożnych szacunków będą kosztować od 500 do 600 tysięcy złotych. Dotacje, o które wystąpiła Fundacja do Ministra Kultury mogą zabezpieczyć maksymalnie 50 procent kosztów. Pozostałe środki musi przekazać Fundacja. Dlatego, jak co roku proszą o 1% oraz o datki finansowe bezpośrednio wpłacane na konto Fundacji: 79 8642 1139 2013 3934 4856 0001 z dopiskiem „Resztówka”.

Dwór z roku 1774

Dwór w Kotowej Woli w gminie Zaleszany wzniósł w 1774 roku podkomorzy Kajetan Kraiński. Budynek posiadał czternaście pomieszczeń i w całości był podpiwniczony z uwagi na podmokły, zalewowy teren. Od roku 1872 majątek był w rękach Franciszka Popiela, który w roku 1905 sprzedał dobra Zbigniewowi Horodyńskiemu. W rękach Horodyńskich pozostał do 1944 roku, kiedy został upaństwowiony.

Po wojnie była tu szkoła, potem mieszkanie dla dwóch rodzin, które opuściły coraz bardziej zrujnowany obiekt, a czas i wandale dopełniły zniszczenia.

Echo Dnia pisało o dworku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie