Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzealnicy wspólnie z mieszkańcami chcą stworzyć wystawę o początkach Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Biesiada pracowników Zakładów Południowych z prezydentem Polski Ignacym  Mościckim 14 czerwca 1939 roku
Biesiada pracowników Zakładów Południowych z prezydentem Polski Ignacym Mościckim 14 czerwca 1939 roku Zdzisław SAurowaniec
Muzeum Regionalne zaprasza wszystkich mieszkańców Stalowej Woli do wspólnego przygotowania jubileuszowej wystawy plenerowej „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”.

Dla ich wyłonienia Muzeum ogłasza plebiscyt i zachęca każdego stalowowolanina do wzięcia w nim udziału. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 28 lutego.

Mija właśnie 80 lat od momentu, gdy przedwojenny premier i minister spraw wewnętrznych, generał Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola (31 stycznia 1938 roku).

Rozrastające się w szybkim tempie osiedle z czasem zamieniło się w miasto, które otrzymawszy stosowne prawa, systematycznie powiększało liczbę mieszkańców, zajmując coraz większy obszar. Zbudowane w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, jedno z najnowocześniejszych wówczas w Polsce zakładów przemysłowych przetrwały mroki okupacji, odradzając się po wojnie, rozszerzając profile produkcji i urastając, już pod nazwą Huta Stalowa Wola, do rangi wielkiego, prężnie działającego kombinatu. Rozwijała swe możliwości wytwórcze elektrownia, odgrywając coraz większą rolę w życiu miasta i regionu. Ewoluowało szkolnictwo, rozkwitała na wielu polach działalność kulturalna, odnoszono spektakularne sukcesy sportowe. Stalowa Wola i jej mieszkańcy odegrali znaczącą dla kraju rolę w okresie przemian ustrojowych, a miasto potrafiło, choć nie bez trudności, dostosować się do wymagań nowych czasów.

- To dobra pora, aby przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego miasta i spróbować wybrać, te które zdaniem mieszkańców odegrały najważniejszą rolę i miały największe znaczenie dla jego dzisiejszego wizerunku - twierdzą muzealnicy.

Najważniejsze ich zdaniem wydarzenia z lat 1937-2018, dotyczące różnych aspektów z historii Stalowej Woli i jej mieszkańców (przemysł, rozwój urbanistyczny, kultura, sport, itd.), można zgłaszać za pomocą przygotowanego formularza dostępnego na stronie http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/plebiscyt wypełniając go i wysyłając e-mailem na adres: [email protected].

Na stronie internetowej Muzeum (pod adresem podanym powyżej) znaleźć też można regulamin plebiscytu, a także wykaz istotnych wydarzeń z 80-lecia Stalowej Woli, który może stanowić podpowiedź i inspirację w wyborze, lecz wcale nie musi – zgłoszony może zostać zupełnie inny, wybrany przez siebie fakt historyczny.

Osoby pragnące wziąć udział w losowaniu nagród (publikacje książkowe, roczne bilety wstępu do muzeum) powinny wpisać swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (e-mail, nr tel.), ale nie jest to obowiązkowe. Mile widziane byłoby dołączenie posiadanego materiału fotograficznego, dotyczącego zgłaszanego wydarzenia.

Wystawa zostanie zaprezentowana w pierwszej połowie roku, na placu przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej przy ulicy Popiełuszki. Dodatkowe informacje można uzyskać w Muzeum Regionalnym pod numerem telefonu 15/ 842-00-42. Muzealnicy proszą i nie zwlekanie z wzięciem udziału w plebiscycie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie