Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna uczta w kościele w Rudniku nad Sanem. Dzięki szczodrości słuchaczy udało się zebrać pieniądze na remont organów

Zdzisław [email protected]
Od lewej: Danuta Kacprzyk, Elżbieta Towarnicka i Konrad Mastyło, po koncercie w rudnickiej świątyni.
Od lewej: Danuta Kacprzyk, Elżbieta Towarnicka i Konrad Mastyło, po koncercie w rudnickiej świątyni. W. Łojek
W kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem odbyło się wyjątkowe wydarzenie - koncert wokalno-organowy.

Koncert towarzyszył XXV Jubileuszowemu Memoriałowi Szachowemu Jana Gietki. Został zorganizowany w 26. rocznicę śmierci Jana Gietki - człowieka, który w latach 80. brał udział w walce o wolną Polskę. Był głównym założycielem rudnickiej Solidarności oraz jej pierwszym przewodniczącym.

Organy w rudnickiej świątyni należą do unikatowych i jednych z najbardziej znakomitych w województwie. W najbliższej okolicy przewyższają je jedynie instrumenty znajdujące się w leżajskiej bazylice oraz katedrze w Sandomierzu. Konrad Mastyło wybitny polski muzyk, kompozytor, pianista, organista i pedagog, rodzinnie i emocjonalnie związany z Rudnikiem powiedział podczas koncertu, że to one właśnie - rudnickie organy są przyczyną jego stałych powrotów do naszego miasta.

Na prośbę Konrada przyjechała do Rudnika nad Sanem światowej sławy sopranistka Elżbieta Towarnicka. Jest jedną z największych polskich śpiewaczek operowych, współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce i regularnie koncertuje w największych salach operowych na całym świecie. Jest niekwestionowaną królową polskich sopranów oratoryjnych.

Podczas koncertu, w przepięknym wykonaniu Towarnickiej i Mastyły popłynęły utwory Jana Sebastiana Bacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbigniewa Preisnera, Cesara Francka i Webbera. Śpiewająca dla największych polskich reżyserów Elżbieta Towarnicka zachwyciła zgromadzonych w kościele słuchaczy tematami z filmów, a także repertuarem oratoryjno-kantatowym. Gdy zabrzmiał w kościele temat z filmu "Podwójne życie Weroniki" i "Dekalog" wszyscy oniemiali ze wzruszenia i świadomości, że uczestniczą w wielkim i niezapomnianym koncercie.

Konrad Mastyło nie tylko zachwycająco wykonywał utwory jako muzyk, ale także był biegłym konferansjerem. Podczas zapowiadania poszczególnych punktów programu koncertu, zadedykował Passacaglie D. Buxtehudego bliskiemu swojemu sercu miastu, miastu w którym się wychowywał - Rudnikowi. Artyści zakończyli koncert "Hymnem dla zjednoczonej Europy" z filmu "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, po którym zabrzmiały niekończące oklaski. Wszyscy obecni w kościele wstali i zachwyceni koncertem dziękowali artystom długo bijąc brawo. Nie chcieli się rozstać z przepięknym światem dźwięków oraz z wielkimi wykonawcami.

Jak powiedział ksiądz dziekan Waldemar Farion: "słuchacze obecni na koncercie przeżyli duchową ucztę, ale słowa niestety nie są w stanie oddać naszych uczuć". Podczas koncertu Elżbiety Towarnickiej i Konrada Mastyło były zbierane datki na remont organów, które znajdują się w rudnickim kościele. Na ten cel, dzięki szczodrości wspaniałych słuchaczy, organizatorzy zebrali 1834 złotych i 70 groszy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie