MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pikniku Industrialnym w Stalowej Woli można było spojrzeć prosto w słońce (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Astronom Karol Wójcicki podczas prelekcji przekonywał, że każdy może być astronomem.
Astronom Karol Wójcicki podczas prelekcji przekonywał, że każdy może być astronomem. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola, jak przystało na uprzemysłowione miasto, organizuje od sześciu lat Piknik Industrialny. W tym roku po raz pierwszy odbył się na terenie nowo powstałego Parku24 za kinem Ballada.

[galeria_glowna]

Na stoisku chemicznym pełno było dymiących substancji.
Na stoisku chemicznym pełno było dymiących substancji. Zdzisław Surowaniec

Na stoisku chemicznym pełno było dymiących substancji.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Piknik otwarty został mocnym uderzeniem. Był to sobotni koncert wrocławskich i krakowskich artystów, którzy dali performance czyli mówiąc po ludzku występ. Tajemniczy tytuł koncertu to "Palimpsest miasta", której autorem jest Aleksander Janicki, pełniący również rolę performera i twórcy wideo.

Artyście towarzyszyli wybitni muzycy - improwizatorzy współtworzący formację HiQ - Rafał Mazur i Tomek Chołoniewski. W skład formacji wchodzą też muzycy młodego pokolenia, ale już uznani w świecie muzyki improwizowanej: Paulina Owczarek (saksofon), Michał Dymny (gitara elektryczna), Maria Janicka (skrzypce elektryczne, komputer), Andrzej Skwarek (wiolonczela elektryczna) oraz Michał Gorczyca (elektronika). Zachwyceni byli ci, którzy lubią, jak im się dźwięki walą na głowę.

Tego dnia odbył się również finał konkursu "Szkolna liga robotyki", gdzie uczniowie walczyli o puchary, a terenem zabawy były stoły z klocami Lego. Tegoroczny piknik poświęcony został szczególnie osobie wybitnego wynalazcy jakim był Jan Czochralski. To mało znana postać, tymczasem nazywany jest "praojcem elektroniki". Uczony, niedoceniony za życia, opracował już w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku metodę wzrostu kryształów, metodą nazwaną jego nazwiskiem.

Jak wyjaśnili organizatorzy, monokryształy krzemu służą do produkcji półprzewodników, dzięki którym działa większość urządzeń elektronicznych, między innymi komputery, telefony komórkowe, telewizory. Podczas pikniku w Inkubatorze Technologicznym postać profesora przedstawił dr Paweł Tomaszewski z Instytutu Nauki Temperatur i Badań Strukturalnych PAN ze Wrocławiu.

W niedzielę w strefie Inkubatora Technologicznego znalazły się stoiska interaktywne a także gry miejskie, pokazy multimedialne. Uczestnicy mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę "COP dla przyszłości" oraz zabytki architektoniczne Stalowej Woli. Była także okazja posłuchania wykładu Karola Wójcickiego "Wszyscy jesteśmy astronomami" oraz popatrzeć przez lunety na słońce. Zaprezentowała się nawet działająca w inkubatorze Innowacyjna Spółdzielnia Socjalna "Sami Sobie" z ciastkami.

Na terenie Parku24 przygotowano pokazy naukowe z ciekłym azotem, suchym lodem, gigantyczne urządzenia, roboty na energię słoneczną, warsztaty fizyczne i chemiczne oraz wiele innych atrakcji. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawie i nauce, więc industrialne społeczeństwo ze Stalowej Woli skorzystało z oferty zabawy i nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie