Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie składowiska odpadów w Sigiełkach koło Krzeszowa powstaje hala z linią sortowniczą

Konrad SINICA
Pierwsze prace przy fundamentach pod przyszłą sortownię zostały już wykonane.
Pierwsze prace przy fundamentach pod przyszłą sortownię zostały już wykonane. Adam Jaśkowski
Gmina Krzeszów inwestuje w gospodarkę odpadami. W tym roku na wysypisku w Sigiełkach zostanie wybudowana sortownia odpadów. Składowisko obsługujące większość gmin z powiatu niżańskiego zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt do segregacji śmieci.

Duża część środków na tę inwestycję pochodzi z regionalnego Programu Operacyjnego. Gmina Krzeszów złożyła wniosek jeszcze w 2009 roku. Niedawno udało się podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim. Kwota dofinansowania wynosi prawie 4 miliony złotych. Resztę dokłada gmina z własnych środków. Całkowita wartość tej inwestycji przekracza 6 milionów złotych.

ZA JEDNYM ZAMACHEM

Za te pieniądze na terenie składowiska w Sigiełkach powstanie hala, w której znajdzie się linia do segregacji odpadów, przewidziano także budowę drogi dojazdowej, modernizację linii energetycznej i wodociągowej. W planach jest także budowa nowej czaszy składowiska.

- Jest to szereg dużych inwestycji bezpośrednio związanych z gospodarką odpadami. To będzie spory wydatek dla naszej gminy, ale nie było możliwości, żeby te zadania realizować etapami za mniejsze pieniądze - wyjaśnia wójt Stanisław Nowakowski. - Lepiej niech to będzie robione kompleksowo przy 50 procentach dofinansowania. Dzięki temu, z naszymi instalacjami będziemy mogli się wpisać w wojewódzki plan gospodarki odpadami.

PRZYSPIESZENIE PRZYJDZIE WIOSNĄ

Taka sortownia pozwala zmniejszyć ilość śmieci lądujących na wysypisku. Po segregacji duża część odpadów trafia do recyklingu. Krzeszowskie składowisko obsługuje większość gmin z terenu powiatu niżańskiego. Z jego usług nie korzystają jedynie gminy Nisko i Jarocin. Spora część śmieci trafia także z sąsiednich powiatów. Surowe, nieposegregowane odpady komunalne są tu przywożone z Leżajska a nawet i z Łańcuta. Ta kooperacja może w niedalekiej przyszłości się opłacić.

- Nowe przepisy wymuszają współpracę różnych jednostek - dodaje wójt Nowakowski. - Na przykład odpady wysokokaloryczne nie mogą trafiać na składowisko tylko muszą być wyprowadzane do przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem paliw alternatywnych.

Budowa nabierze przyśpieszenia na wiosnę, ale już teraz trwa malowanie konstrukcji hali i niedługo budynek zostanie postawiony. Ta inwestycja przyniesie także kilka dodatkowych miejsc pracy. Do obsługi linii sortowniczej zostanie zatrudnionych 6 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie