MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największy most powstaje w Stalowej Woli na rzece San. Jak idą prace?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace przy budowie mostu prowadzone są na wodzie, przy brzegu i przed wałem przeciwpowodziowym.Zobacz więcej zdjęć z budowy>>>
Prace przy budowie mostu prowadzone są na wodzie, przy brzegu i przed wałem przeciwpowodziowym.Zobacz więcej zdjęć z budowy>>>Zdzisław Surowaniec
W poniedziałek, 3 czerwca dziennikarze po raz pierwszy zostali zaproszenie na budowę mostu na Sanie w Stalowej Woli. To teraz największa budowa drogowa na Podkarpaciu. Zobaczcie, jak idą prace.

Budowa mostu na Sanie w Stalowej Woli to wielka inwestycja

Prace prowadzone są na wodzie, przy brzegu i przed wałem przeciwpowodziowym w niedalekiej odległości od galerii Handlowej VIVO!.

Most połączy miasto z mającą powstać drogą szybkiego ruchu S74. Ułatwi dojazd do Stalowej Woli mieszkańcom gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaklikowa. Ma być dużym atutem w rozmowach z potencjalnymi inwestorami w nowej strefie gospodarczej.

Most przez rzeki San i Bukową

Most z drogami dojazdowymi obejmuje tereny międzywala rzeki San oraz rzekę Bukowa, drogę powiatową i przyszłe skomunikowanie z drogą szybkiego ruchu S-74. Podwieszony most wantowy ma być najdłuższy i najnowocześniejszy na Podkarpaciu, jednocześnie stając się nowym symbolem Stalowej Woli. Jego długość to 1760 metrów. Łączna wartość inwestycji to 378 milionów złotych, z czego 80% to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Na budowie pojawił się w poniedziałek marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Prezydent Lucjusz Nadbereżny dziękował mu za wspieranie tej inwestycji, która dzięki pięknemu kształtowi będzie wizytówką Stalowej Woli i Podkarpacia.

Most posłuży rozwojowi regionu

Marszałek powiedział: -

Jestem zadowolony z przebiegu prac. Jestem przekonany, że most będzie służył rozwojowi regionu, zwłaszcza rozwojowi gospodarczemu. Musimy inwestować w oświatę, kulturę, ale też wspomagać infrastrukturę drogową. Budowa mostu to ciekawa materia, nowoczesne rozwiązania techniczne. Po jego powstaniu wierzę, że będzie kołem zamachowym dla nowej strefy gospodarczej.

Poseł Rafał Weber stwierdził, że patrząc na postęp prac, wrzesień 2026 roku to bardzo realny termin oddania inwestycji. Jednocześnie przypomniał, że jako wiceminister infrastruktury w poprzedniej kadencji rządu miał przyjemność przekazać na to zadanie 302 miliony złotych.

Most buduje firma Strabag

Przedstawiciel wykonawcy z firmy Strabag mówił o wykorzystaniu przy budowie obiektu technologii „przejezdnych szalunków mss”, podpór pylonowych podwieszanych, do tego dochodzi przebudowa wysokiego ciśnienia gazu i prądu.

W ramach zadania powstanie także: oświetlenie na całej długości projektowanego odcinka, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt, płotki dla płazów oraz przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podsumował, że zarówno budowa mostu jak i dróg strefowych w Euro Park Stalowa Wola to kwota inwestycji rzędu 700 milionów złotych. Obecnie gmina realizuje budowę dróg o długości 9 kilometrów za kwotę sięgającą prawie 196 milionów złotych, które skomunikują blisko 1000 hektarów terenów inwestycyjnych z dojazdem do S19 do węzła w Nowosielcu..

Obok układu komunikacyjnego nie zabraknie parkingów, ciągów pieszo-rowerowych, zatok autobusowych, bocznicy kolejowej i dużej ilości zielonych nasadzeń, a sama strefa ma tworzyć przyjemne do inwestowania i pracowania na jego terenie "miasto w mieście".

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie