MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieletni przestępcy: mniej rozbojów i kradzieży, więcej pobić i włamań

MARCIN RADZIMOWSKI [email protected]
Osoby poniżej 17 roku życia za popełnione przestępstwa odpowiadają przed sądami rodzinnymi i nieletnich.
Osoby poniżej 17 roku życia za popełnione przestępstwa odpowiadają przed sądami rodzinnymi i nieletnich. Fot. Marcin Radzimowski
Chłopiec mieszkający w mieście, uczący się. Przestępstwo popełnia indywidualnie. Najczęściej kradnie lub włamuje się - taki jest portret statystycznego nieletniego przestępcy na Podkarpaciu. Policjanci podsumowali właśnie przestępczość osób nieletnich w naszym regionie.

- Mniej czynów karalnych w porównaniu z rokiem 2008 popełnili w ubiegłym roku nieletni na Podkarpaciu. Spadek ten wyniósł ponad siedem procent - informuje podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Przestępstwa popełnione przez osoby, które nie ukończyły 17 roku życia, w ubiegłym roku stanowią 3,6 proc. wszystkich przestępstw popełnionych na Podkarpaciu. Nieletni dopuszczają się najczęściej kradzieży, kradzieży z włamaniem, przestępstw narkotykowych i rozbójniczych.

Niestety, odnotowano więcej kradzieży z włamaniem, przestępstw narkotykowych, uszkodzeń mienia, pobić i przestępstw seksualnych.

- Mniej było kradzieży, przestępstw rozbójniczych, przestępstw drogowych - wylicza podkomisarz Międlar.
Prawie 62 procent przestępstw, których dopuścili się nieletni, wydarzyło się w miastach - 851 z 1379 wszystkich. Zdecydowana większość młodych przestępców, uczy się w szkołach różnego typu. 43 sprawców było już wcześniej karanych, 139 osób w chwili zdarzenia było pod działaniem alkoholu.
W gronie nieletnich podkarpackich przestępców w ubiegłym roku, były także dziewczęta - popełniły 139 przestępstw.

- Jak wynika z naszych analiz, nieletni sprawca działający sam, jest przekonany, że nikt nie dowie się o przestępstwie. Argumentacja jest taka, że nie miał wspólników, więc nie trzeba dzielić się łupem z kolegami, a w przypadku zatrzymania nie ujawni kolegów z grupy, nie jest "konfidentem" - dodaje policjant.
Nieletnie grupy przestępcze powstają "na chwilę", w celu dokonania włamania, kradzieży lub innego czynu. Pomysły takie rodzą się w gronie kolegów z podwórka, ze szkoły. Motywy są prozaiczne, zazwyczaj chęć zdobycia pieniędzy lub jedynie zwrócenie na siebie uwagi kolegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie