Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w Rudniku na turnieju udzielania pierwszej pomocy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej
Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej SOWIK
Niepełnosprawne dzieci udowodniły, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiej osoby również one będą potrafiły przyjść z pomocą.

„Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało I Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Turniej odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Rudniku nad Sanem .

W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której dzieci z niepełnosprawnością intelektualną musiały udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Zadaniem było przeprowadzenie resuscytacji (przywrócenie krązenia) i ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Uczestnicy wywiązywali się z zadań niemal perfekcyjnie, co budziło uznanie oceniających.

- Cieszę się, że jesteśmy prekursorem w takim działaniu, bo na terenie województwa podkarpackiego nie było takiego turnieju dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, gdzie niejednokrotnie sprawnego człowieka zawstydziłyby tym co potrafią – mówi Marta Szczepańska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudniku nad Sanem.

Dzieci musiały też udowodnić, że potrafię pomóc osobie dorosłej w przypadku zakrztuszenia. Do ich zadań należało również opatrzenie rany. W trzeciej części Turnieju zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili przedstawiciele straży pożarnej, policji i ratownik medyczny oraz pielegniarz medycyny szkolnej.

Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z wielu miast na terenie województwa podkarpackiego, z Kolbuszowej Dolnej, Jarosławia, Mielca, Strzyżowa, Mrowli, Dębicy, Leżajska oraz Rudnika nad Sanem. Łącznie 10 drużyn. Każdy zespół składał się z 4 zawodników w wieku od 12 do 20 lat. O zwycięstwie decydowała liczba punków zebrana podczas wszystkich części zawodów. Ostatecznie I miejsce zajął SOSW z Leżajska, II miejsce Zespół Szkół Specjalnych z Kolbuszowej Dolnej, na III miejscu uplasował się zespół z SOSW z Rudnika nad Sanem.

- W Turnieju dzieci miały szanse poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Mogły sprawdzić się w sytuacjach zagrożenia życia osoby poszkodowanej. Ćwiczenia odbywały się przy użyciu fantomów z firmy szkoleniowej KaMed, która sprawowała nadzór merytoryczno – techniczny nad przebiegiem turnieju - powiedziała Anna Zając.

Koordynatorem Turnieju był nauczyciel SOSW w Rudniku nad Sanem – Tomasz Zieliński, który wierzy w sens i misję tworzenia tego rodzaju konkursów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie:`

- Osoby niepełnosprawne, również dzieci trzeba oswajać z tematem pierwszej pomocy , bo często to właśnie one są jedynymi osobami , które mogą wezwać pomoc i powinny wiedzieć jak się zachować, gdy będą świadkami wypadku.

Turniej pozytywnie wpłynął na kształtowanie świadomości i postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, także u dzieci, które nie brały udziału w rywalizacji konkursowej , a były jedynie obserwatorami.

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie