Niepełnosprawni w Rudniku na turnieju udzielania pierwszej...

  Niepełnosprawni w Rudniku na turnieju udzielania pierwszej pomocy

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej

  Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej ©SOWIK

  Niepełnosprawne dzieci udowodniły, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiej osoby również one będą potrafiły przyjść z pomocą.
  Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej

  Uczestnik turnieju daje pokaz udzielania pierwszej pomocy i ułożenia poszkodowanego w pozycji w bocznej ustalonej ©SOWIK

  „Umiem – Potrafię – Pomogę” – to hasło, które przyświecało I Podkarpackiemu Międzyszkolnemu Turniejowi Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Turniej odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Rudniku nad Sanem .

  W pierwszej części zawodnicy w grupach rozwiązywali test z wiedzy o pierwszej pomocy. Druga część była częścią praktyczną, w której dzieci z niepełnosprawnością intelektualną musiały udowodnić, że potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.
  Zadaniem było przeprowadzenie resuscytacji (przywrócenie krązenia) i ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej. Uczestnicy wywiązywali się z zadań niemal perfekcyjnie, co budziło uznanie oceniających.

  - Cieszę się, że jesteśmy prekursorem w takim działaniu, bo na terenie województwa podkarpackiego nie było takiego turnieju dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy zawodnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, gdzie niejednokrotnie sprawnego człowieka zawstydziłyby tym co potrafią – mówi Marta Szczepańska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudniku nad Sanem.

  Dzieci musiały też udowodnić, że potrafię pomóc osobie dorosłej w przypadku zakrztuszenia. Do ich zadań należało również opatrzenie rany. W trzeciej części Turnieju zawodnicy odpowiadali na pytania zadawane przez komisję konkursową, w skład której wchodzili przedstawiciele straży pożarnej, policji i ratownik medyczny oraz pielegniarz medycyny szkolnej.

  Uczestnikami Turnieju byli uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z wielu miast na terenie województwa podkarpackiego, z Kolbuszowej Dolnej, Jarosławia, Mielca, Strzyżowa, Mrowli, Dębicy, Leżajska oraz Rudnika nad Sanem. Łącznie 10 drużyn. Każdy zespół składał się z 4 zawodników w wieku od 12 do 20 lat. O zwycięstwie decydowała liczba punków zebrana podczas wszystkich części zawodów. Ostatecznie I miejsce zajął SOSW z Leżajska, II miejsce Zespół Szkół Specjalnych z Kolbuszowej Dolnej, na III miejscu uplasował się zespół z SOSW z Rudnika nad Sanem.

  - W Turnieju dzieci miały szanse poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Mogły sprawdzić się w sytuacjach zagrożenia życia osoby poszkodowanej. Ćwiczenia odbywały się przy użyciu fantomów z firmy szkoleniowej KaMed, która sprawowała nadzór merytoryczno – techniczny nad przebiegiem turnieju - powiedziała Anna Zając.

  Koordynatorem Turnieju był nauczyciel SOSW w Rudniku nad Sanem – Tomasz Zieliński, który wierzy w sens i misję tworzenia tego rodzaju konkursów dla osób niepełnosprawnych intelektualnie:`

  - Osoby niepełnosprawne, również dzieci trzeba oswajać z tematem pierwszej pomocy , bo często to właśnie one są jedynymi osobami , które mogą wezwać pomoc i powinny wiedzieć jak się zachować, gdy będą świadkami wypadku.

  Turniej pozytywnie wpłynął na kształtowanie świadomości i postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, także u dzieci, które nie brały udziału w rywalizacji konkursowej , a były jedynie obserwatorami.

  Pozytywny odbiór Turnieju i jego wpływ na środowiska lokalne pozwala mieć nadzieję, że druga edycja odbędzie się już za rok, również w SOSW w Rudniku nad Sanem.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.