Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykle ciekawe obchody „Polskiego Września” w Woli Baranowskiej (zdjęcia)

Marcin Radzimowski
Tomasz Młyniec/baranowsandomierski.pl
Na stadionie sportowym w Woli Baranowskiej bardzo uroczyście obchodzono w niedzielę 79. rocznicę Września 1939.

Uroczystość wpisująca się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się mszą świętą, a po niej dyrektor Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej Marta Janczura przywitała zaproszonych gości i uczestników spotkania. Odczytała również list, który na tę okoliczność wystosowała Ewa Draus, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, Marek Mazur, który w czasie wystąpienia zwrócił uwagę na szczególny charakter, na wielowymiarowość obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w tym na pamięć o tragedii polskiego września 1939 roku, a także odczytał list od Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla. Kolejnym mówcą był poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Zbigniew Chmielowiec. W swoim wystąpieniu podkreślił szczególną wagę spotkań patriotycznych w lokalnych społecznościach, których zadaniem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i umacnianie tożsamości narodowej.
Następnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, w wykonaniu uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Woli Baranowskiej. Wiersze, piosenki oraz fragmenty wspomnień pozwoliły przybliżyć nam choć trochę grozę tamtych chwil.

Po montażu słowno-muzycznym nadszedł czas na zaprezentowanie tańców narodowych. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać kujawiaka i oberka w wykonaniu uczniów klas V – VII, krakowiaka w wykonaniu dzieci ze szkoły filialnej w Durdach oraz poloneza w wykonaniu tegorocznych absolwentów gimnazjum w Woli Baranowskiej.

Po tańcach nadszedł czas na koncert pieśni patriotycznych, które zaprezentował chór „Chorus Familiaris”, soliści – członkowie chóru oraz absolwenci naszej szkoły. Chórzyści ubrani w stroje nawiązujące do epoki, brawurowym wykonaniem pieśni żołnierskich oraz tych śpiewanych na ulicach okupowanej Warszawy, przenieśli nas w ten niełatwy czas. Koncert nagrodzony został gromkimi brawami.
Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie szkolnych oraz gminnych konkursów plastycznych oraz fotograficznych, wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom oraz ich opiekunom. Ważnym elementem wzbogacającym tę patriotyczną uroczystość była obecność przedstawicieli Żołnierzy Obrony Terytorialnej Kraju oraz przedstawicieli Jednostki Wojskowej - 16 Batalionu Saperów w Nisku, którzy zaprezentowali wozy bojowe oraz sprzęt saperski.

Gwoździem programu był pokaz namiastki walk żołnierzy w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjno- Historycznej imienia Wojciecha Lisa „Mściciel” z Mielca. Ostatnim punktem programu był poczęstunek wszystkich uczestników uroczystości tradycyjną grochówką oraz słodkościami przygotowanymi przez mamy naszych uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie